Bu sektörde iş imkanı çok

Neredeyse her sektörde artış göze çarparken Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre aylık yeni iş ilanı rakamları, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %10 artarken, toplam ilan sayılarındaki artış %11 oldu. Otomotiv, üretim ve ticaret sektörleri %20’lerin üzerinde yükselişlerle istihdama katkı sağladı.

Veritabanında kayıtlı 20 milyonu aşkın güncel özgeçmiş ve yenilikçi altyapısıyla; adaylar ile işverenleri buluşturan Kariyer.net, Eylül ayına ait istihdam rakamlarını açıkladı. Kariyer.net İstihdam Endeksi verilerine göre eylül ayında toplam 55 bin 453 iş ilanı yayınlandı. 15 bin 646 yeni iş ilanı ile ek olarak eylül ayında yaklaşık 54 bin 761 kişiye daha iş fırsatı doğdu. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Eylül ayı, firmaların işe alımı hızlandırdığı dönemin başlangıcı olarak değerlendirilebilir. Yaz aylarının ardından her sonbahar döneminde işe alımlarda hareketlilik yaşarız ama bu yıl beklentimizin üstünde bir işe alım talebiyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün. 2013’ün Eylül ayına göre %10 artış gösteren yeni ilan ile %11 artış gösteren toplam ilan sayılarımız hareketliliği gözler önüne seriyor. Kariyer.net verilerine göre geçtiğimiz yıla kıyasla neredeyse her sektörde alımlar göze çarpıyor. Ama son dönemde hareketlilik en çok özellikle ticaret, otomotiv ve üretim sektörlerinde karşımıza çıkıyor” açıklamasını yaptı.

En çok iş imkanı Tekstil’de

 “Özellikle %19’la üretim, %29’la ticaret, %25 ile otomotiv ve % 21’le turizm sektörlerinde geçtiğimiz yıla göre yaşanan artış oranları dikkat çekiyor. Sektörlerin hemen hemen tümünde bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış oranları 2014 yılının istihdam açısından oldukça iyi bir tablo çizdiğinin en önemli göstergelerinden birini oluşturuyor.”

Karadeniz Bölgesi eylül ayını hareketli geçirdi

En çok istihdam yaratan iller sıralaması değişmezken İstanbul’da Anadolu ve Avrupa olmak üzere toplamda 37 bin 239 iş ilanı yayınlandı. İstanbul’u sırasıyla Ankara (5973), İzmir (3575), Bursa (3208) ve Kocaeli (2836) takip etti. Anadolu’daki şehirler içinde özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki hareketlilik dikkat çekti. Sinop, Amasya, Gümüşhane, Tokat ve Rize illerinde %200’lere varan istihdam artışlarında hizmet ve tekstil sektörleri etkili oldu.

Teknisyen talebi artıyor

Eylül ayı içinde satış, kuralı bozmayarak yine en çok ilan verilen pozisyon oldu. En çok arananlar listesinde dikkati çeken ise üretim ve otomotiv sektöründeki artışa paralel olarak teknisyen pozisyonu için verilen ilanların sayısında, geçtiğimiz yıla göre gerçekleşen %26’lık artış oldu. Eylül ayında Kariyer.net’te 8288 satış temsilcisi, 5273 mühendis, 2308 muhasebe elemanı, 1111 teknisyen, 1000 satış müdürü, 991 mağaza müdürü, 954 tekniker, 836 insan kaynakları uzmanı ilanı yayınlandı.

kadınvekadın

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim