Öğretmen Diyarı

Bu okulda hiç kural yok

İngilterede bulunan bir okul sıradışı bir uygulamaya imza atarak öğrencilerin koyduğu bir kaç kural haricinde okuldaki tüm kuralları ortadan kaldırdı.

 

Öğrencilerin yarattığı kurallar çerçevesinde bir okul kargaşanın reçetesi gibi görünse de İngiltere’nin Summerhill Lisesi eğitmenleri durumun pozitif bir etki yarattığını düşünüyor. Onlar buradaki çocukların gönülleri ne isterse yapabildiğini belirtiyor.

 

Summerhill Lisesi öğrencileri mutlu. Onlar okulda diledikleri kadar kahve içip kaykay yapıyor çünkü kuralları kendileri belirliyorlar.Bu demokratik okulun kurucusu Alexander Sutherland Neil, okulunu 1921 yılında açtı. Burada öğrenciler hangi derslere girip girmeyeceklerine kendileri karar veriyor ve okulda bulundukları her an özgür iradelerini kullanıyorlar.

 

Okulun öğretmenlerinden Leonard Turton okul ile ilgili olarak :”Zamanlamanıza ve davranışlarına bir başkası yön veriyorsa  özgün bir birey olarak pek fazla ilerlemeniz , iyi bir öğrenci olmanız zor. Alexander Sutherland Neil’ın uyguladığı bu öğrenme metodunda eli işi dersleri , sanat , müzik ve özellikle de odunculuk işleri tıpkı Matematik İngilizce kadar yoğun bir müfredatla öğretiliyor .  Ve çocuklara belki de en önemli ders;  takım ruhu aşılanıyor.”

 

ogretmenplatformu.com

Anahtar Kelimeler:
Bu Okulda Hiç Kural Yok

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol