Öğretmen Diyarı

Bu öğrencilerin bursu kesiliyor!

Türkiye'de eğitim gören yaklaşık 12 bin yabancı uyruklu öğrenciyi kapsayan 500 liralık burs, 2012 yılında çıkarılan yönetmelikle yeniden düzenlendi. 3-5 yıl önce Türkiye'ye gelen öğrencilere verilen burs, geçen yıl çıkartılan yönetmelik gereği 'devamsızlık ve alttan ders olması' durumunda kesiliyor. Türkçeyi iyi bilemedikleri için dersleri anlamakta zorlanan öğrenciler, tek ders bile alttan almaları durumunda burslardan mahrum kalıyor. Uygulama sebebiyle binlerce öğrenci parasız ortada kaldı. Bursları kesilen öğrenciler yurtlardan çıkarılacak, sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. Misafir öğrenciler, ülkelerine dönmekle sokakta kalma tercihi arasında bırakılıyor.

Zaman gazetesinin haberine göre; Uludağ Üniversitesi (UÜ) Uluslararası İlişkiler bölümü ikinci sınıf öğrencisi Afganistanlı Settar Mengili, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan bursların 'Yeni Türkiye Bursları' adı altında verildiğini, ancak büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Dönem tekrarı yaptığı için bursunun dondurulduğunu ifade eden Mengili, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Şu an aileme söyleyemiyorum, para isteyemiyorum. Maddi sıkıntım var, çok zor durumdayım. Şimdi ikinci sınıfa geldim, ülkeme dönüp de devam edemem, burada bitirmem lazım."


UÜ Tıp Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Afganistanlı Ghulam Sarwar Yausafi da, "Duyduğumuza göre Türkiye'de 4 bin öğrencinin bursu hiç haber verilmeden kesilmiş." diye konuştu. Arnavutluk uyruklu Mohebullah Basir da, içine düştüğü sıkıntıyı "Bizi Türk öğrenciler gibi görüyorlar ama anadilimiz Türkçe değil, çok zorlanıyoruz okumakta. Bursumuz kesildi, çok sıkıntı yaşıyoruz." sözleriyle anlatıyor.


Alttan dersi olduğu için bir yıldır bursu kesilen ve ailesinden gelen para ile geçimini sağlayan tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisi Filistinli Riyad Shawamrek, şöyle konuştu: "Sıkıntıda olan çok arkadaşım var, onlar ne yapacak? Burs var diye geliyorlar ama şimdi sahipsiz bırakıyorlar. Okul başarısı için kesiyorlar ama para gelmeden de okul başarısı olmaz." Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri ise bursların kesintisinde uygulanan kriterlerin genelge ile açıklandığını, başarı kalitesini sağlayamama ve devamsızlık durumunda öğrencinin bursunun kesildiğini ifade etti. Yetkililer, kurumun Türkiye'de 12 bin öğrenciyeburs verdiğini dile getirdi.

 

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim