Öğretmen Diyarı

Bu Öğrenciler okullarına devam edemeyecek!

TEOG sınavına girmesine rağmen, ilköğretimden bu yana devam ettiği özel okulun 9. sınıfına kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve velilere, özel okul yönetimleri beklemedikleri bir cevap verdi.

 

Özel okul yönetimleri, öğrenci ve velilere, Milli Eğitim Bakanlığı ’nın (MEB) 4 Ağustos tarihli “2014 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”na göre, önce tercih yapmalarını, yerleştirme olduktan sonra “nakil başvurusu” ile yeniden kendi okullarına  dönebileceklerini bildirdi.  MEB, özel okul yönetimlerine kılavuza uyulması için talimat verdi.

 

HAVUTÇA: SKANDAL

 

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça , yaptığı açıklamada, Meclis komisyonu üyesi olmasına rağmen, bu uygulamadan kendisinin de haberinin olmadığını belirterek, velilerin şikayeti üzerine nakil şokunu öğrendiğini belirtti. Özel okula devam eden 8. sınıf öğrencisi oğlunun da aynı durumda olduğunu söyleyen Havutça,  “Skandal bir uygulama. 8. sınıfı bitiren özel okul öğrencileri, okullarına devam edemeyecek. Kılavuzun 14. ve 15. sayfalarında yer alan 2 sayfalık formu dolduracak."

 

‘YA NAKİLLER İPTAL EDİLİRSE...’

Havutça, "15 okul, 4 alan tercih edecek. 22 Ağustos’a kadar yerleri belli olacak ya da hiç tercih yapmayacak. 22 Ağustos’a kadar otomatik olarak, ikametgaha göre, en yakın meslek lisesine kayıt yapılacak.İmam hatip lisesi, teknik eğitim ya da sosyal bilimler lisesine kayıt yapılacak. Ardından özel okuluna devam etmek istiyorsa nakil başvurusu yapacak. Velinin ve öğrencinin iradesi ve isteği dışında bir uygulama. Kayıt işlemleriyle uğraşırken, ‘nakiller iptal edildi’ kararı çıkarsa, özel okul öğrencileri, okullarına hiç dönemeyecek” dedi.

 

ÖZEL OKULLARDAN UYGULAMAYA TEPKİ

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, bakanlığın özel okulları uygulamayla zarara uğrattığını belirterek, “Özel okullara üvey evlat gibi davranıyor. Devlet okullarıyla bizi karşı karşıya getiriyor" dedi.

 

İMAM HATİP LİSESİ'NE YÖNLENDİSİLSİN TALİMATI

CHP’li Havutça, Çankaya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaokul  müdürlüklerine gönderilen resmi yazıyı da, paylaştı. Şube Müdürü Yaşar Türk imzasını taşıyan yazıda, “TEOG sınavlarında başarılı olan öğrencilerin İmam Hatip Liseleri’ne tercihlerinin sağlanması konusunda azami çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi ve yapılan çalışmaların Din Öğretimi Bölümü’ne rapor edilmesini önemle rica ederim” talimatı veriliyor. Havutça, MEB’in bu uygulamalarla, öğrencileri ve velileri, iradesi ve isteği dışında ‘imam hatip liseleri'ne zorunlu kayda yönlendirmeye çalıştığını söyledi.

 

BUGÜN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol