Öğretmen Diyarı

Bu lisenin yıllık cirosu 2 milyon lira

8 bölümün yer aldığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2 bin 500 öğrenci eğitim görüyor. Kamu ve özel sektörün talep ettiği masa, koltuk, sıra, amfi sistemi gibi donatım işlerini yapan lise, aynı zamanda özel makinelerle Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların talepleri doğrultusunda, stat koltuklarında kullanılan dengeleme demirlerini ve yedek parçaları üretiyor.     

Mercedes'in, 2015 yılında 1 milyon liralık yatırımla laboratuvar kurduğu lisede, imzalanan protokol kapsamında motorlu araçlar ve elektrik elektronik bölümünde başarılı olan 11’inci sınıf öğrencileri Mercedes-Benz Kamyon Fabrikasında iş sahibi olabiliyor.     

Bir fabrika gibi çalışan lise, 10 yıl içinde iş hacmini büyüterek yıllık cirosunu 10 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor.     

Okul müdürü Deniz Han, metal, mobilya ve makine bölümünde üretim yaptıklarını söyledi. Başta üniversite olmak üzere, birçok kurum ve kuruluştan sipariş aldıklarını belirten Han, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm donatım malzemelerinin üretimi okulumuzda yapılıyor. Masa, sandalye, koltuk malzemeleri, üniversiteyle okullardaki amfi sıra sistemi ve klasik sıraları yapıyoruz. Siparişleri okulumuzda hazırlayıp, öğrenci ve öğretmenlerimizle kurulumunu yapıyoruz" dedi.


Motorlu araçlar bölümünün okulun en önemli bölümlerinden biri olduğunu söyleyen Han, sözlerine şöyle devam etti:
"Yaptığımız iş birliği protokolü kapsamında Mercedes-Benz firması okulumuza bir laboratuvar açtı. Mesleki eğitimle ilgili her türlü donatım malzemesinin bulunduğu laboratuvarda, bir tane de hibe edilmiş axor araç bulunuyor. Burası yaklaşık 1 milyon liraya yapıldı. Atölyede öğrencilerimiz kaliteli şartlarda eğitim alıyor. Öğrencilerimizin bir kısmı Mercedes fabrikasında mesleki eğitim dersleri görüyor. 11’inci sınıftan sonra da başarılı olmaları halinde fabrikada iş sahibi olabiliyorlar."     

"Öğrencilerimiz aylık asgari ücretin üçte biri kadar kazanıyor"     

Han, geçen yıl makine ve ekipmanları yenilenen okulun adeta bir fabrika gibi çalıştığını belirtti.

Öğrencilerin yaptıkları iş karşılığında gelir elde etme imkanı bulduklarını anlatan Han, şöyle konuştu:
"Metal ve mobilya bölümündeki öğrenci ve öğretmenlerimiz döner sermayeden faydalanıyor. Döner sermayede çalışan öğrencilerimiz aylık asgari ücretin üçte biri kadar kazanıyor. 2014'ten önce üretim ve kar marjımız düşüktü. 2014 eylül ayından sonra her yıl ciromuzu artırdık. 2014 yılında 500 bin lira ciro elde eden okumuz, 2016'da 2 milyon lira ciroya ulaştı. Hedefimiz, bu rakamı her yıl kademeli olarak artırarak 5-10 milyon lira seviyelerine yükseltmek."     

Fabrikada pratik yapmaları sağlanıyor     

Motorlu taşıtlar teknolojisi öğretmeni Emre Mutlu da laboratuvarda öğrencilerin mesleki olarak kendilerini geliştirmeleri için her türlü donanımın bulunduğunu söyledi. Sınıf ortamında teorik eğitimler verirken, laboratuvarda öğrencilere pratik yapma imkanı sağladıklarını anlatan Mutlu, "Mercedes ile yaptığımız protokol gereğince öğrencilerimize fabrikada uygulama yaptırarak, iyi bir servis elemanı olmaları için katkıda bulunuyoruz. Mercedes'in kurduğu atölyede eğitimlerimize devam ediyoruz. Burada bize verilen kamyonla öğrencilerimize eğitimleri uygulamalı olarak veriyoruz" dedi.     

Öğrencilerden Gamze Kaya ise iyi bir servis elemanı olmak için kendilerini geliştirdiklerini belirterek, "Laboratuvarda gelecekte işimize katkı sağlayacak teorik bilgileri öğreniyoruz. Alanımızda en iyi şekilde kendimizi geliştirip Mercedes fabrikasında iyi bir servis elemanı olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim