Öğretmen Diyarı

Bu kütüphane 7/24 açık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, kütüphane kullanıcılarının ve araştırmacılarının daha rahat ve sıcak bir ortamda çalışabilmeleri için kütüphane çalışma saatlerini yeniden düzenledi. Modern çağın gerekliliklerine uygun ve dünyayla rekabet edebilir bir eğitim, öğretim ve araştırma altyapısı için çalışmalarını sürdüren, geliştirdiği projelerle bilgiye sınırsız erişim hizmeti sunan Atatürk Kitaplığı, 15 Eylül'den itibaren 7 gün, 24 saat açık olacak. 

 

Görüntü ve veriler internet sitesinde yayınlanıyor

 

Atatürk Kitaplığı, 2012'de İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından ‘İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'nde Bulunan Osmanlı Dönemi Nadir Eserlerin Kataloglanması, Dijital Ortama Aktarılması ve Elektronik Ortamda Kullanıma Sunulması’ adlı proje için desteğe hak kazandı.

 

Proje sonunda, İBB Atatürk Kitaplığı'nda bulunan kültür mirasımızın basılı ve yazılı bilgi kaynaklarına zaman ve mekana bağlı kalmadan erişilmesi sağlandı. Görüntü ve veriler ‘www.ibb.gov.tr’ internet adresinden ve ‘http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/’ linki üzerinden internet ortamında hizmete sunuldu.

 

Proje kapsamında oluşturulan sayısal arşivde 4,5 milyon görüntü bulunuyor. Proje hizmete sunulduğu ilk altı aylık dönemde 2 bin 150 üye, 51 bin 140 toplam kullanıcı ve 103 bin 200 yayın indirme sayısına ulaştı. 

 

Sayısallaştırma çalışmaları çerçevesinde ise Atatürk Kitaplığı, koleksiyonunda bulunan basılı ve yazılı kültürel miras eserlerini web üzerinden hizmete sunuyor.

Anahtar Kelimeler:
Bu Kütüphane 7/24 Açık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol