Öğretmen Diyarı

Bu İl\'imizden Öğretmenler Neden Kaçıyor?

Şanlıurfa Eğitimciler Derneği Başkanı Ahmet Öztürk Şanlıurfada Öğretmen ihtiyacı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa'da öğretmenleri neden tutamıyoruz?

 

Öztürk yaptığı açıklamada Şanlırfada öğretmen açığı var ve bu açıkta ücretli öğretmenlik yolu ile kapatılmaya çalışıyor. Ama şubat ayında yapılan özür grubu atamalardan Şanlıurfaya 90 öğretmen gelirken ,709 öğretmen ise ayrılmıştır.

 

 

Yani Urfa 2. dönem eğitim öğretime  619 öğretmen eksiğiyle girecek.

 

 

Şubat atamalarında Şanlıurfaya 1800 öğretmen kontenjan verildi.Bu kontenjanın 619 gitttiğinde geriye 1200 kişilik bir atama yapılmış olacaktır.

 

 

Birde biz buna hazıran ayı özür grubu atamasında da yine aynı sayıda öğretmen gittiğini farzetsek bir yılda Şanlıurfadan özür grubu atamalarla ayrılan öğretmen sayısı  1300 kişiyi bulacaktır.

 

 

Birde buna Şanlıurfada 3 yılını doldurup  il dışı tayın isteyen öğretmenleri de katınca bu sayı 2000 kişiyi buluyor.

 

 

Bu durumda şubat atamasının urfaya fazla bir faydası olmadığı ortaya çıkıyor.

 

 

Şanlıurfada son yılların en fazla okul yapımı projesi başlatıldı. 350 okul Urfa genelinde yapılıyor. Yapılan 350 okul derslik sorununa bir nebze çözüm olacaktır. 30 kişilik sınıflara ulaşmak için yapılan dersliklere paralel olarak Şanlıurfaya  pozitif ayrımcılık yapılarak öğretmen atamasının yapılması gerekiyor.

 

 

Aslında bu durum şunu gösteriyor. Şanlıurfaya verilen öğretmen kontenjanı öğretmenlerin il dışına tayın istemeleri sonucu giden ve gelen öğretmen sayısı esitleniyor.Böylece öğretmen açığı devamlı olarak ücretli öğretmenlik yolu ile kapatılmaya çalışılıyor.

 

 

Peki öğretmenleri Şanlıurfada neden tutamıyoruz?

 

 

Bununen önemli sebebi Şanlıurfadaki kiraların yüksek olması.Merkezde kiralar almış başını gidiyor.Memurlar aldıkları maaşın yarısını ev kirasına veriyorlar.Buna bir an önce çözüm bulunmalı.

 

 

Kırsalda bulunan okullarımız bir çok şeyden yoksun bir durumda eğitim vermekte.Bu durumda buralara atanan öğretmenler bir an önce burdan kaçmanın yoluna bakıyorlar.

 

 

Bununla ilgili bir hatıramı sizinle paylaşmak istiyorum.Şanlıurfada bir köy okulunda görev yaparken köye ilk atama yolu  ile atanan bir  bayan öğretmen  daha  göreve  başlama evraklarını teslim etmeden,göreve başlamadan  hocam ben ne zaman tayin isteyebilirim diye soruyor.

 

 

Yani burda söylemek istediğim gelen öğretmen hemen burdan en kısa yolla nasıl gidebilirimin hesabını yapıyor. Varın siz hesap edin çalıştığı yerde mutlu olmayan,buradan bir an önce ayrılmak isteyen  bir öğretmenden ne kadar verim alınabileceğini.

 

 

Urfa ve benzeri iller için bakanlığın pozitif ayrımcılık yapması  gerekiyor.

 

 

Kimsenin gitmediği,şartları kötü olan yerlerde çalışan öğretmenlere  daha yüksek maaş verilerek öğretmenler burada tutulabilir.

 

 

Şanlıurfada Toki tarafından öğretmenler için konut yapılarak öğretmenler burada tutulabilir.

 

 

Hepimizin amacı 600.000 öğrenciye sahip ama  eğitimde başarı sıralamasında son sıralarda yer alan,Şanlıurfamızın eğitimdeki başarılırda  diğer illerle yarışır bir hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması umuduyla.....

 

 

Ahmet ÖZTÜRK

Şanlıurfa Eğitimciler Derneği Başkanı

\"

\"

kaynak:sanliurfaegitimciler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol