Öğretmen Diyarı

Bu İl Şubat’ta 3 bin atama bekliyor..

2013 Eylül ayında 10 binden fazla açığı olan Şanlıurfa’ya 3400 civarında kadrolu atama yapıldı. Ülke genelinde 15 milyondan fazla nüfusu olan İstanbul’dan sonra en çok ikinci atamanın Şanlıurfa iline yapılması ve ücretli öğretmen alma girişimleri de gerekli öğretmen ihtiyacını karşılayamadı.

 

Yaklaşık 7 bin öğretmen açığının ders saatleri daha az olan öğretmenlerle giderildiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ''Eylül ayında yapılan atamalarla birlikte ilimizde yaklaşık 7 bin öğretmen açığımız var. Bu 7 bin öğretmen açığımızı ders saatleri düşük olan öğretmenlerimizle telafi ediyoruz. Yaklaşık 3 bin tane de ücretli öğretmen alarak açığımızı kapatmış bulunmaktayız. Yani var olan mevcudu en verimli şekilde kullanıyoruz'' dedi. 

 

''Şubat’taki atamada beklentimiz yüksek''

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden bir önceki ay, yani Şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapılacağı müjdesini vermesi üzerine Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ''Biz bakanlığımızla sürekli iletişim halindeyiz. Bakan beyin başkanlığında yapılan toplantıda bu konuyu dile getirdik. Bakanımızın bilgileri var ve Bakanlığımızın sisteminde bizim ihtiyacımız mevcut. Dolayısıyla bu ihtiyaçlarımız mevcut olduğundan dolayı sürekli iletişim halindeyiz. Şubat ayında yapılacak öğretmen atamasında en az 3 bin atamanın tekrar ilimize yapılmasını istiyorum. Bakanlığımız bu talebimizi dikkate alırsa, ciddi anlamda ihtiyacımızı karşılamış olur'' dedi. Özür grubu yani evlenen kişilerin talebi doğrultusunda gerçekleşen tayinlerden de yakınan Metin İlci ''Özür grubu atamalarının yıl içerisinde yapılması bazen eğitim ve öğretimin aksamasına sebebiyet veriyor. Yıl içinde yapılmasındansa yılsonunda yapılması öğrencilerimiz açısından daha güzel olur'' önerisinde bulundu. Öte yandan dönem ortasında tayin isteyen öğretmenler de eklenecek olursa hâlihazırdaki öğretmen ihtiyacının daha da artacağı düşünülmekte.

 

 

İnşaatları devam eden 260 yeni okul ile birlikte ihtiyaç daha da artacak

 

 

Öğretmen ihtiyacının yanı sıra okul ihtiyacı da bir hayli fazla olan Şanlıurfa’da 260 tane okulun temel atma töreni, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımı ile geçtiğimiz aylarda gerçekleşmişti. Mevcut öğretmen açığı sayısının 2014 Eylül ayına kadar tamamlanması beklenen 260 yeni okul ile daha da artacağı açık bir şekilde ortada duruyor. ''2014 Ağustos ayındaki atamada 40 bin öğretmen alımı söz konusu'' diyen İlci ''Bu 40 binlik atamada ciddi manada bir beklentimiz var. Yeni açılacak olan okullarımız ile birlikte bütün açığımızı kapatmak istiyoruz. Bu anlamda da Bakanlığımızın sisteminde yapılan her derslik için bir öğretmen ihtiyacı mevcuttur. Bakanlık bizim ihtiyacımızı görüyor. Bu konuyu inşaatlarımız bittikten sonra tekrar dile getireceğiz'' ifadelerini kullandı.

 

''Maliye Bakanlığı’nın verdiği imkânlar ölçüsünde en fazla atama yapıldı''

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile sürekli bir iletişim içerisinde olduklarını vurgulayan Metin İlci ''Eylül ayında yapılan atamada İstanbul’dan sonra en fazla atama alan ikinci il Şanlıurfa oldu. Burada ilimize ciddi manada pozitif bir ayrımcılık yapılmıştır. Bundan dolayı da biz Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bir sonraki atamada da bunun katlanarak devam etmesini talep ediyoruz. Bakanlığımız sistem üzerinden gördüğü ve bildiği için, resmi yazışmalarımızda mevcut olduğundan dolayı sürekli iletişim halindeyiz. Bakanlığımız, Maliye Bakanlığının vermiş olduğu imkânlar ölçüsünde ilimize en fazla atamayı gerçekleştirmektedir'' şeklinde konuştu.

 

Öğrenci velilerine de seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, ailelerin okula giden çocuklarına daha çok ilgi göstermesini ve okula gönderilmeyen çocukların ise geleceklerinin kararmaması için okula gönderilmelerini rica etti.

 

 

Ali Güzel/Şanlıurfa.com


 

mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim