Öğretmen Diyarı

Bu haberi okumadan kesinlikle tercih yapmayın

 Milli Eğitim Bakanlığı 6 Şubat'ta yapacağı 15 bin öğretmen ataması için tercihleri 29 Ocak'ta almaya başladı ve 4 Şubat mesai bitimine kadar tercihler devam edecek. 

 

 Öğretmen adayları tercihte bulunurken il, ilçe ve bunlara bağlı olarak sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik, ulaşım, hayat standartları gibi özelliklerin yanı sıra hizmet alanı, hizmet bölgesi, zorunlu hizmet yılı gibi faktörlere dikkat ediyorlar. Bunlar elbette ki dikkat edilecek en önemli husular arasında yer alıyor fakat bunlardan daha önemli ve atama tercihinde bulunacak öğretmenlerin büyük bir bölümünün dikkat etmediği başka bir nokta daha var.

 

 Bilindiği gibi öğretmen atama kontenjanları il, ilçe, kurum bazında belirlenmeden önce her okul/kurum müdürü hangi branştan ne kadar norm açığı varsa Milli Eğitim Bakanlığına bildiriyor, tüm Türkiye'den gelen veriler bakanlığın sisteminde toplanıyor. Bakanlık, hangi branştan hangi ilde, ilçede, kasabada, köyde vs. ne kadar norm açığı varsa norm açıklarına göre illere ve branşlara göre eldeki kadro adedi kadar kontenjan veriyor.

 

 Buraya kadar her şey normal görünüyor. Asıl bundan sonrası ''yok artık'' dedirtecek cinsten. Öğretmen adaylari tercih edecekleri okul ile ilgili bilgi almak için köy muhtarı, mahalle muhtarı, okul müdürü, ilgili okulda görev yapan herhangi bir öğretmen ya da okul ve çevresini, durumunu bilen herhangi bir kişiye ulaşım bilgi almaya çalışıyor. Bize ulaşan bilgilere göre, atama kontenjanı verilen okul/kurum'ların müdürlerine ulaşan bazı öğretmenler ''Biz öğretmen talebinde bulunmadık, gelirseniz norm fazlası olursunuz'' cevabı ile karşılaşıyor. Bilindiği gibi Eylül ayında yapılan öğretmen atamalarında da atandığı yerde norm fazlası olan öğretmenler olmuştu.

 

 Norm fazlası olan öğretmenler, görevlendirme ile başka bir okula gönderilir. Başka bir okul, genellikle atanmak için tercih yapılan okuldan her açıdan(ulaşım vs.) malesef ki daha kötü durumdadır. Böylece KPSS puanınız bir anlamda gasp edilmiş olur. Burada en büyük hata Milli Eğitim Bakanlığınındır. Fakat yeni atanacak öğretmenlerin mağdur olmaması açısından tercihte bulunacakları okulların müdür veya müdür yardımcıları ile mutlaka görüşmeli okuldaki norm ihtiyacını öğrendikten sonra tercih bildiriminde bulunulmalıdır.

 

 Bakanlığın ise böyle bir hataya nasıl düştüğüne ise akıl sır ermiyor. Türkiye'de yaklaşık 117 bin öğretmen açığı bulunuyor. MEB, 117 bin norm açığına 15 bin kadroyu dağıtırken dolu olan yerleri nasıl boş görüp de norm kadro verebiliyor, bilinmiyor. Süt izni, ücretsiz izin, askerlik gibi nedenlerden dolayı görevden geçici olarak ayrılan öğretmenlerin yeri boş gösterilemez.  

 
Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim