Öğretmen Diyarı

Bu dershaneler özel okul olamayacak

Gökhan Kaya ESKİŞEHİR


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşümünün tam gaz sürdüğünü belirterek, "Şu ana kadar 2 bin 206 dershane başvurdu. 2 bin 174'ü kabul edildi. 118'i temel lise oldu" dedi. Sıkı bir denetim uygulandığını aktaran Avcı, "Paralel yapıya bağlı dershaneler denetimden geçemezlerse okul olamayacak.

Başvuran kurumlari mali yapılarından kaçak işçi veya öğretmen çalıştırıp çalıştırmadıklarına kadar bütün özellikleriyle değerlendiriyoruz. Bu araştırmalar neticesinde izinler veriliyor" diye konuştu.

Bakan Avcı, paralel yapının yurt dışındaki okulların durumuyla ilgili de, "Bazı ülkelerden şikayetler geliyor. 'Yaşananları görünce biz de endişe içerisindeyiz' diyorlar.

Mesela Azerbaycanlı yetkililer, 'Ya siz devralın ya da kapatacağız' dedi.

Talepleri karşılayabilmek üzere Maarif adında bir vakıf kuruyoruz. Yasal prosedür, Meclis erken kapandığı için yetişmedi ama kuruluş çalışmaları hemen hemen tamamlandı.

Uygun okulları bu vakıfla işleteceğiz" ifadelerini kullandı. Üniversiteye giriş sınavına dair çalışmaların sürdüğünü ifade eden Avcı, seçimlerden dolayı okulların erken kapanacağı söylentilerini yalanladı.

Türkiye
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim