Öğretmen Diyarı

Bu da MEB’in mahrem eğitimi!

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl öğretmenlere yardımcı olması için bir kitapçık hazırlamış ve din dersinde çocuklara mahrem eğitimi verilmesini istemişti.

Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı tarafından öğretmenlere yönelik hazırlanan kitapçıkta, geçen yıl basıldığında tartışma yaratan görsel materyal ve şemaların üzerine bu yıl “Örnektir” yazıldı


Din öğretiminde materyal geliştirme kılavuzu adını taşıyan kitapçıkta, öğretmenlerin yararlanabileceği onlarca örnek görsele yer veriliyor. Kitapçığın, din eğitimi alanında öğretmenlerin öğretim materyali hazırlamalarını teşvik etmek, kendi materyallerini uygulamak isteyen öğretmenlere yardımcı olmak amacıyla hazırlandığı belirtiliyor.


Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin derslerde kullanabilecekleri materyaller arasında örnek olarak gösterilen görsel materyalde  kan bağı, süt bağı ve evlilik bağına göre tek tek erkeğin ve kadının mahremleri sıralanıyor.


KİTAPÇIĞA GÖRE MAHREM OLMAYAN KALMADI!


Kitapçıkta, erkeğin mahremleri olarak neredeyse tüm kadın akrabalar kadının mahremleri olarak da nerdeyse tüm erkek akrabalar sayılıyor.


Kitapçığa göre; erkeğin mahremleri, “süt kardeşimin kızları, süt kız kardeşim, süt annem, gelinim, üvey kızım, baldızım, kayınvalidem, üvey annem, torunun kızları, kız torunum, kardeşimin kızları, kızım, kız kardeşim, annem, halam, teyzem, babaannem, anneannem” olarak  sıralandı.


Kadının mahremlerinde ise “süt kardeşimin oğulları, süt erkek kardeşim, süt babam, damadım, üvey oğlum, eniştem, kayınbabam, üvey babam, torunumun oğulları, erkek torunum, kardeşimin oğulları, oğlum, erkek kardeşim, babam, amcam, dayım, babamın babası, annemin babası” sayıldı.


BU YAZI DA DİKKAT ÇEKTİ!


Görsel materyalin altında ise “”Müslüman kişi, mahremleri dışındaki kişilerin yanında giyimine, tavır ve davranışlarına konuşma şekline dikkat etmeli, İslam’ın belirlediği ölçülerde fitneye sebep olmayacak şekilde davranmalıdır.” ifadesi yer alıyor.

\"mahrem-din\"

 

Kaynak: sozcu.com.tr

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol