Öğretmen Diyarı

Bu çocukların hepsi çok özel
Gülden AYDIN
İstanbul Anadolu Yakası Lions Federasyonu’nun yaptırdığı ve 2009’da eğitime açılan Ataşehir’deki Lions Özel Mesleki Eğitim Merkezi Okulu’nda 27’si kız 90 öğrenci eğitim görüyor. Yaşları 14-23 arasında değişen öğrencilerin ortak özelliği, eğitilebilir hafif zihinsel engelli olmaları. Okuldaki dört yıllık eğitim sonunda kendilerine yetebilen bireyler haline gelen öğrenciler, atölyelerde kazandıkları becerileriyle para kazanıyor, mezuniyet sonrası iş buluyor.

Anadolu Yakası Lions Federasyonu ve Vakfı Başkanı İsmet Özer Balta, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan zihinsel engellilerin pek çoğunu, ailelerinin evlerde gizleme eğiliminde olduğunu ifade etti. Balta, okulu yaptırma nedenlerini şöyle anlattı: “Engelli yerine ‘özel’ demeyi tercih ettiğimiz öğrencilerimize balık vermiyor, balık tutmayı öğretiyoruz. Meslek sahibi olup iş buluyorlar. İş bulmalarını sağlayan koordinatör öğretmenlerimiz var. Mezuniyet sonrası belediyeler, sosyal sorumluluğa sahip çıkan şirketlerde çalışıyorlar.”

Öğrencilerin mezun olduktan sonra üniversite sınavı yerine EKPSS’ye (Engelli Kamu Personeli Sınavı) girme hakları olduğunu söyleyen müdür yardımcısı Zeynep Betül Ok ise “Sınıflarımızın mevcudu, 10 öğrenciyle sınırlı. Tarım, ahşap, aşçılık, kuaför, cam-seramik ve el sanatları, müzik atölyelerimizde beceri kazanıyorlar” dedi.

 

 
ATÖLYEDEN DOĞRUDAN SATIŞA

Öğrenciler, okul bahçesindeki serada, ektikleri marul, kıvırcık ve maydanozların hasadını on gün önce yapmışlar. Ürünler satılmış ve öğrenciler para kazanmış. Hemen ardından ektikleri kavun tohumları yeşermiş. Sera sıcağına aldırmadan öğretmenlerinin refakatinde büyük bir dikkatle çapalayıp yabani otları ayıklıyor, suluyorlar. Ahşap atölyesinde kayın ağacından yaptıkları tepsi, tabure ve oyuncakların büyük bir bölümü satılmış. Çok sağlam ve estetikler. Diğer atölyelerde yaptıkları nikâh şekeri ve pastalar da üretilir üretilmez satılıyor. 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim