Öğretmen Diyarı

Bu çocukların günahı ne?

Eceler, Çukurören ve Kaleönü Köylerinde yaşayan çocukların gittiği Murat Kayhan İlkokulu ve Ortaokulu’nda ise taşımalı eğitim aksaklığı yüzünden durum vahim…96 öğrencinin taşımalı eğitimden faydalandığı okulda toplam 130 öğrenci eğitim görüyor. Veliler, “Çocuklarımızın geleceğiyle oynuyorlar, çocuklarımız okulu unutmaya başladılar” diye isyan ettiler.


Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taşımalı eğitim ve yemek ihalelerini tamamlayamaması nedeniyle birçok öğrenci ve veli mağdur durumda. Taşıma sistemi olmadığı için birçok öğrenci 18 gündür okula gidemiyor, derslerine ise evde velileri çalıştırıyor.
Taşımalı eğitim ve yemek ihalelerini tamamlayamayan İl Milli Müdürlüğü’ne tepkiler büyüyor. Çukurören Köyü Bozcaoğlu Mahallesi’nde ikamet eden, öğrenci servisi yüzünden okula gidemeyen çocuklar, artık okula gitmek istediklerini ve arkadaşlarını özlediklerini söylediler.
Murat Kayhan İlkokulu ve Ortaokulu’nda ise taşımalı eğitim aksaklığı yüzünden durum vahim…96 öğrencinin taşımalı eğitimden faydalandığı okulda toplam 130 öğrenci eğitim görüyor.
“ŞİMDİ BİR ŞEY VEREMEZSEK, GELECEKTE NE BEKLEYECEĞİZ?”
Çocuklarını okula gönderemeyen veliler, “Her sene yaşadığımız sıkıntılar, bu sene daha da ileri gitti. Okul başladığından beri çocuklarımız okula gidemiyor. Okul servisi yok. Evde kendi kendilerine ders çalışıyorlar, bazen başlarına ben oturuyorum. Oyundu, televizyondu, böyle vakit geçiriyorlar. Çocuklarımın geleceğini parlak göremiyorum, şimdi bir şey veremezsek, ileride ne bekleyeceğiz? 4 ayı aşkın süredir evdeler, ‘Biz okula ne zaman gideceğiz?’ diyorlar, çocuklarım üzülüyor. Psikolojileri bozuldu” diye dert yanıyor.
“ÇOCUKLAR OKULU UNUTMAYA, SEVMEMEYE BAŞLADILAR”
Taşımalı eğitim yüzünden okula gelemeyen öğrenciler yüzünden okuldaki öğrenciler de tam randımanlı eğitim alamıyor. Çünkü sınıflarda en fazla 4 öğrenci oluyor. Bu duruma isyan eden veliler ise, “Taşımalı çocuklar okula gelemediği için benim çocuğum da okula gelip ders göremiyor. Bizim aile de 3 çocuk okula gelemiyor. Çocuklar çok geri kaldılar, yarın kar yağacak, taşımalar yine gelemeyecek. Biz Milli Eğitim’e de başvurduk, her gün ‘Bugün hallolacak’ diyorlar. Ama hallolmuyor. Doğu taraflarında bile bayramdan önce her şey hallolmuş. Okulda elimizden geldiğince kitap okutuyoruz. Biz öğretmen değiliz, veliyiz. Çocuklarımızın alışverişini yaptık, her şeylerini aldık, ama servis bekliyoruz. Her sabah onları kaldırıyoruz, sonra eve geri getiriyoruz. Kendi imkanlarımızla götürüyoruz, bu sefer öğretmen 2 öğrenciye ders vermiyor. Çocuklarımızın geleceğiyle oynuyorlar, yazık değil mi bunlara? Milli Eğitim’e de soruyorum, 20 gün okula gelmeyen çocuklara devamsızlıktan hemen soruşturma açılıyor, acaba bu durumu ne yapacaklar merak ediyorum. Servisimizi istiyoruz, çok mağduruz. Çocuklar okulu unutmaya başladılar, sevmemeye başladılar” diyorlar.
ZAMAN: “GELECEK OLAN CEVAP ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL, SORUN ÇÖZÜLMEDİ”
İl Genel Meclisi’nin Ekim ayında toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bilgi istemiş, ancak o bilgi verilmemişti. CHP Grup Başkanvekili Fikret Zaman, şunları söyledi:
“Okullar açılalı 18 oldu, çocuklar hala evde. Taşımalı çocuklar okula başladığı zaman öğretmen nereden başlayacak? 18 eğitim bana göre boşa geçti. Meclise önerge verdik, ‘bilgi alalım’ diye. Cevabı bize Kasım ayında vereceklermiş. Bu akıl tutulması gibi bir şey, bize gelecek olan cevap çok önemli değil, sorun çözülmedi. İhale yapıldı, iptal oldu.”

 

Kaynak: pusulagazetesi.com.tr

Anahtar Kelimeler:
bu çocukların günahı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol