Öğretmen Diyarı

Bu balıktan 200 gram yiyen ölüyor

Balon balığı kanser hastalığında ilaç olarak kullanılırken, eti ise öldürüyor.

Balıkçıların ‘Denizin Şeytanı’ olarak isimlendirdikleri Lsceleratus’un 200 gram etinin tüketilmesinin insanlarda ölümcül olduğu belirten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney , “Ölüm, genellikle balığın tüketilmesinden sonra 6-24 saat içerisinde gözlenmektedir. 17 dakika sonrasında ölümün gerçekleştiği vakalar da görülmüştür” dedi.

Tüney, “Bu toksin için minimum letal doz, 50 kg bir insan için 2 mg’dır. Toksinin vücuttan atılması için belirli bir tedavi de yoktur.” diye konuştu.

ZEHRİ KANSERE KARŞI KULLANILIYOR

Yrd. Doç. Dr. İnci Tüney, “Bu türün, kanser hastalarında etkili bir ağrı kesici olarak kullanılabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Sodyum kanallarını hızlı bir şekilde bloke ettiği için kardiyak aritmi, migren, romatizma, nevralji, eroin yoksunluğu tedavilerinde kullanılabilirliği kanıtlanmıştır” şeklinde açıklama yaptı.

ZARARI 6 MİLYON LİRA

Öte yandan; bu balık türü deniz canlılarının türlerini yok ederek balıkçılara da büyük zararlar veriyor. Balon balıklarının 2011-2012 yılı içinde balıkçılara  verdiği zararın yaklaşık 6 milyon lira olduğu belirtiliyor.

İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim