Öğretmen Diyarı

Bu, Ataması Yapılmayan Öğretmenlere Hakarettir!
Türkiye'de öğretmen atamaları her geçen yıl daha da sorunlu gelmektedir. Bu sorunun temel nedeni ise Eğitim Fakültelerine haddinden fazla öğrenci alımı ile alakalıdır. Mezun olan ile alım yapılan arasındaki fark yıllar geçtikçe çığ gibi büyümekte, sorunun çözümü zorlaşmaktadır.
 
 
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE HAKARETTİR
Bilindiği gibi 2013-2014 Eğitim yılından itibaren YÖK Eğitim Fakültelerine 5(beş) branş dışında alım yapılmayacağını açıklamış, 'Artık ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunu çözülüyor' havası yaratmış, bizleri umutlandırmış, heyecanlandırmıştı. Fakat ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzda Eğitim Fakültelerinde YÖK'ün 'Alım olmayacak' dediği 5(beş) bölüm dışında da bölümler olduğu görülmektedir. ÖSYM'ye bilgi edinme kanunu kapsamında '5(beş) branş dışında neden alım yapılıyor?' diye sorduğumuzda bu sorunun cevap adresinin YÖK olduğunu belirttiler. YÖK'e de yazdık. Aynı soruyu sorduk. Soruyu soralı yaklaşık 1 ay oldu. Cevap vermediler/veremediler. Hal böyleyken, 5(beş) branş dışında alım yapılmayacak diye açıklama yapan YÖK'ün bu bölümlere öğrenci alması Eğitim Fakültelerinde okumaya devam eden öğrencilere ve atama bekleyen öğretmenlere bir hakarettir, saygısızlıktır.
 
YOL YAKINKEN BU YANLIŞTAN DÖNÜN
Binlerce öğretmen atama beklerken Eğitim Fakültelerine öğrenci almanın ne anlamı var? 2014 yılından itibaren Eğitim Fakültelerine öğrenci alımı durdurulmalıdır. Emekli maaşlarına zam yapılarak, yaşı ilerlemiş ve Türkiye şartlarında mecburen çalışmak zorunda olan emektar öğretmenlerimiz bu vesile ile emekli edilmelidir. Emek sömürüsü bitirilmeli, ücretli öğretmenlik kaldırılmalıdır. Genç öğretmenlerin önü açılmalı, yıllarca dirsek çürütmüş insanlarımız hiçe sayılmamalıdır.
 
 
 
Eğitime ve Eğitimciye gönül vermiş tüm yurttaşlar adına...
 
Melih Öztürk
Melih_ozturk1@hotmail.com
https://twitter.com/melihozturk_
 
Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol