Öğretmen Diyarı

Branşıma Dokunma!

Özel Eğitim Öğretmenliği özel eğitim alan dersleri ve uygulama eğitimini içeren 4 yıllık bir lisans eğitimidir..Bu eğitimi başarı ile tamamlayanlar özel eğitim öğretmeni meslek ünvanı ile özel gereksinimli çocukların özel eğitim sürecinde yer alır.Özel Eğitim Öğretmenliği mesleki bilgilerini uygulamaya aktararak özel gereksinimli çocuklara etkili yöntemlerle ve geliştirilmiş programlarla beceri ve davranış kazandırma,aynı zamanda aileleri eğitim sürecine hazırlama,bilgilendirme ,bilinç kazandırma gibi aile destek çalışmaları yanında özel gereksinimli çocukların eğitim haklarını savunma,özel eğitim meslek elemanları ekibinin diğer meslek elemanları ile işbirliği içinde çalışma,özel eğitim ve engellilik konusunda gelişmeleri takip etme,farkındalık etkinlikleri yapma gibi mesleki sorumluluklar ve yeterlilikler gerektirmektedir.
Özel Eğitim Öğretmeni ihtiyacı gerekçesi ile MEB in sınıf öğretmenlerine saate indirgenmiş bir yeterlilik algısıyla gerçek bir özel eğitim öğretmeni yetiştirme programı ve anlayışından uzak ve özel eğitim öğretmeni unvan kadrosu verilerek kitlesel olarak açtığı kurslarla yapılan ihtiyacı karşılama uygulaması Özel Eğitim Alanını bilinçle tercih etmiş ve 4 yıllık lisans eğitimi alan Özel Eğitimcilere ve Özel Gereksinimli Çocuklara yapılan bir haksızlıktır.

Üniversitelerdeki Özel Eğitim Bölümü sayısı 33 e yükselmiş ve aynı zamanda Öğretim Üyesi Yetiştirme Programından(ÖYP)alana gereksinim duyulan akademisyenler yetiştirilmektedir.

Özel Eğitimciler Derneği olarak kurslar yolu ile alan dışı meslek elemanlarından özel eğitim öğretmeni yetiştirme uygulamalarını Özel Eğitim Öğretmenlerinin önemli bir özlük ve aynı zamanda özel gereksinimli çocuklara yönelik özel eğitim hizmetlerinde önemli bir nitelik sorunu olarak değerlendirmekteyiz.

Belirli bir hizmet için gerekli mesleki donanımla yetiştirilmiş her meslek elemanı kendi alanında daha verimli hizmetler vereceği bir gerçekliktir.Sınıf Öğretmenleri de mesleki yeterlilikleri oranında kendi mesleki ünvanları ile gerek görülen özel eğitim hizmetleri içerisinde yer alabilmektedir.Özel Eğitim Bölümünü bitirmiş olanlara kursla Sınıf öğretmeni,Psikolog,Sosyal Hizmet Uzmanı,Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi gibi meslek ünvanı verilemeyeceği gibi Özel Eğitim Öğretmeni ünvanı da başka branşlara verilmemelidir. Mesleki alan geçişleri yüksek lisans eğitimi gibi kriterler gerektirmelidir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin önemli bir şekilde gereksinim duyduğu meslek grubu olan Fizyoterapistlik ile Dil ve Konuşma Terapistliği kurslarla bir başka meslek grubuna verilemediği gibi Özel Eğitim Öğretmenliği de verilmemelidir.

Çabamız Sınıf Öğretmenlerine karşı bir algı değil kendi alanımıza sahip çıkma,mesleki özlük haklarımızı savunma ve özel eğitim hizmetlerine nitelik kazandırma anlayışıdır.

Üniversitelerin Özel Eğitim Bölümlerinin, Akademisyenlerin, Alan Mezunu Çalışanların, Bölüm Öğrencilerinin, Meslek Derneklerinin ve Özel Gereksinimli Bireylerin Haklarını Savunan Sivil Toplum Kuruluşlarının Desteklerini Bekliyoruz..

ÖZDER

 

kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
Branşıma Dokunma!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol