Öğretmen Diyarı

Branş öğretmenlerine yeni gelir İMKANI!

PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

Dershanelerin kapatılması ile birlikte artık varlıkları sorgulanmaya başlayan Halk Eğitim Merkezlerine yeni bir misyon yüklenecek. Dershanelerin görevini bu kurumlar yürütecek. Bu nedenle; yakın bir zamanda HEM lere branş öğretmeni atamaları yapılması gerekir. Halk Eğitim Merkezlerinin var olan öğretmen kadrolarına kolay kolay öğretmen atanmıyordu. Bundan sonra HEM lerin öğretmen normları artacağı gibi atamalarda yapılacak. Bir okuldaki öğretmen sayısı kadar kadrolarında öğretmen bulunduracaklar…


Özellikle büyük şehirlerde temel branş öğretmenleri ek ders bulmaktan yakınıyorlardı. Maaş karşılığını zor tamamlıyorlardı. Dershanelerin kapatılmasından sonra bu sorunları kalmayacak. Şimdi de yetiştirme kurslarında net olarak verilen 8 TL yi az buluyorlar. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında açılacak hazırlık ve yetiştirme kurslarına öğretmen talebinin artması için bu rakamın arttırılması gerekir. Aksi takdirde isteğe bağlı olarak açılan bu kurslara öğretmenler itibar etmeyecektir. Gönülsüz olarak;  okul ve ilçe yöneticilerinin zorlamaları ile açılan kurslardan da istenilen verim alınamayacaktır. İşin bir başka yönü de ders saati fazla olan branş öğretmenlerinde yaşanacaktır. Haftada 30 saat derse giren bir branş öğretmeninin 10 saat daha derse girmesi zor olacaktır.


Kim ne derse desin özel derslerde bir patlama yaşanacak! Özel ders alamayacak öğrencilerin okullarda ve HEM lerde kurslara gidebilmesi için mevzuat değişikliği yapılması gerekir. Kurs açmak zorunlu hale getirilmelidir. Yöneticiler öğretmenleri ikna etmek için uğraşmamalıdır. Kurs ücretleri cazip hale getirilmelidir. Özel derslerin en az 40-50TL olduğu bir dönemde 8 TL gibi bir ücretle kurumlarda kimse kurs açmayacaktır!


Hüseyin AKAY

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol