Öğretmen Diyarı

Böyle Bir Öğretmene Siz Saygı Duyar mısınız?

Bu yapıda, bu anlayışta bir öğretmene, bir idareciye siz öğrenci olsanız, saygı duyar mısınız?”

Okuduğum haberde öğrencisinin bir yumruğu ile hastanelik olan müdür yardımcısının beden eğitimi öğretmeni olmadığını bakın nereden anladım:

 

Birincisi: Beden eğitimi öğretmeni olsa, elinde değnekle gezerdi. İstisnası saygıdeğer meslektaşlarımdan özür dilerim.

İkincisi: Öğrenci, (lise son sınıfta bile olsa) o müdür yardımcısı ile konuşmaya cesaret edemezdi. Cesaret etse bile, öğretmen izin vermezdi.

Üçüncüsü: Öğrenci, kendisinden daha güçlü bir yapıda olsa bile müdür yardımcısına yumruk atmaya cesaret edemezdi.

Dördüncüsü: Mesleği dolayısıyla her gün idman yapan, dolayısıyla kasları gelişmiş olan hiçbir beden eğitimi öğretmeni, öğrencinin yumruğu ile yere düşmez aksine o öğrencinin pestilini çıkarırdı...

 

Demek ki, suç o müdür arkadaştaymış (!) Sen ne diye beden öğretmeni olmayan, dövüş tekniklerini bilmeyen bir öğretmeni müdür yardımcısı seçersin?

 

Dostlarım ben şunu gördüm ki öğretmenlik yıllarımda, öğretmen ve idarecilerin büyük çoğunluğu, ezilmesi gereken zararlı bir böcek gibi görüyordu öğrenciyi. Böyle bir idareciye siz öğrenci olsanız, saygı duyar mısınız?

İyi bir öğretmen, iyi bir yönetici ne yapar? Kendisiyle konuşmak isteyen öğrencisini, sözünü hiç kesmeden, dikkatle dinler. Yani, önce problemin ne olduğunu anlar. Sonra çözüm yolları üzerinde düşünür.

 

Nitekim iyi bir doktor da aynı şeyi yapmaz mı? “Şikâyetiniz nedir?” diye sorup dikkatle dinlemez mi hastasını?

Bence “öğretmen” ya da “okul yöneticisi” ne öğrencisinden dayak yer, ne öğrenci velisinden… Eğer öğretmen ve idareci ise…  Ve öğrenci-öğretmen anlaşmazlıklarında, neredeyse yüzde yüze yakın bir oranla, öğrencileri haklı gördüm ben. Ne yazık ki, disiplin kuruluna aksetmiş bu tür durumlarda, yüzde yüz öğrenci suçlu bulunur; ceza öğrenciye verilir hep…

 

Okullardaki disiplin kurullarında neden öğrenci temsilcisi bulunmaz hiç? Ve dahi okul-aile birliğinden bir öğrenci velisi… Koskoca Milli Eğitim Bakanlığı’nın gelip geçmiş onca ünlü “Bakan”ı, “uzman”ı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkan ve üyelerinin hiçbirinin aklına gelmemişse böyle bir konu, normal mi sayalım, şimdi biz bunu? Suçu öğretmen ya da okul yöneticisi işlesin, cezayı öğrenci çeksin! Oh ne âlâ?

 

           Ünal BOLAT (Türkiye Gazetesi)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim