Öğretmen Diyarı

BOYKOTA ANNE AYARI

Terör örgütü PKK'nın anadilde eğitim bahanesiyle ilan ettiği boykot Güneydoğu'nun neredeyse tamamında ters teperken Cizre, Silopi gibi PKK'nın sivillere tehdidinin yoğun olduğu mahallelerde eğitimi aksattı. Ancak güvenlik endişesiyle çocuklarını okula gönderemeyen ailelerin öğrencilerin okula devam edemediği günlerde çocuklarının öğretmenlerinden ihtiyaçlar ve yapılacak ödevlerle ilgili an be an bilgi aldığı öğrenildi. Örgütün yapacağı eylemlerden tedirginlik duyan aileler, çocuklarını önümüzdeki hafta için okula hazırlıyor.

ANNELER ÖRGÜTE DİRENİYOR

PKK'lı teröristlerin günler süren eylemleri nedeniyle Cizre'de hayat durma noktasına gelmişti. Yollara hendek kazarak güvenlik güçlerinin ilçeye girmesini engelleyen PKK'lılar, un çuvallarını yollara barikat yapmıştı. Bölgede halen çatışmanın izleri duruyor. Öğretmenleri okula götürecek servis araçlarının bulunduğu yollarda hendekler halen kapatılmadı. Cizre sokakları, çatışma ortamının izlerini taşırken, PKKlı teröristler boykot çağrısına uyulmaması nedeniyle velilere gözdağı vermek için bu kez okulları ve okul yollarını hedef alıyor. Cizreli anneler ise çocuklarının canına zarar gelmesinden endişe ediyor. Cizre'deki boş sıralar, terör örgütü PKK'nın bölge halkına verdiği zararı da göz önüne seriyor.Cizre'de çocukları can güvenliği nedeniyle okula göndermeyen aileler, okullara gelerek öğretmenlerden ev ödevlerini alıyor. Aldıkları notları ile eve dönen aileler, çocukların eğitimde geri kalmasının önüne geçiyor

VELİLERİN OKUL TELAŞI

Okul zilinin çaldığı ilk günden bu yana can güvenliği nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen Cizre'deki veliler ise okullara gelerek çocuklarının eğitim ihtiyacıyla ilgili bilgi alıyor. Boykotun sona ereceği bir sonraki haftanın hazırlığına şimdiden başlayan Cizreli veliler, “Haftaya çocukları saat kaçta okula getirelim, formalar nasıl olacak, ne gibi hazırlıklar yapalım” diye soruyor. Edinilen bilgiye göre, bir haftalık devamsızlık sürecini kayıp olarak gören velilerin okul idarecilerinden bu konuda anlayış göstermesini istedikleri belirtiliyor. Veliler çocuklarının geri kalmaması için ödevlerini de an be an takip ediyor. Yaklaşık 43 bin öğrencinin bulunduğu Cizre'de sadece 3 mahallede eğitimde aksama yaşandı.

Tedirginlik hakim

Yaşanan süreçte aileler, günlerce sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçede, tekrar gerginlik yaşanmaması için boykot çağrısına tepki göstermiyor. Görüştüğümüz aileler boykot çağrısına kulak verdikleri için değil, sağlanan huzur ortamı bozulmasın diye çocuklarını okula göndermediklerini kaydediyor. Bazı okul yöneticileri de, “Cizreli aileler sağlanan huzur ortamını boykotu delerek bozmak istemiyor” derken, çok az aile dışında boykotun etkisinden kurtulan Şırnak merkezde ise aileler çocuklarını okula gönderiyor.

Gelmeyene yasal işlem

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü, tören ve etkinliklere yeteri kadar katılım gösterilmemesi nedeniyle okullara yazı göndererek bundan sonra düzenlenecek etkinliklere katılmayanlar hakkında yasal işlem yapılacağını duyurdu. Milli Eğitim tarafından okullara gönderilen başka bir yazıda ise, bu hafta içerisine okula gelmeyen öğrenci ve öğretmenlerin bilgisi ve neden okula gelmediklerinin bildirilmesi istendi. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen başka bir yazı ve formda da bu hafta içerisinde okula devam eden öğrenci ve öğretmen oranı tespit edilmeye çalışıldı.

 

 
Anahtar Kelimeler:
boykota anne ayarı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim