Öğretmen Diyarı

Boş kontenjan kalmayacak, düşük puana Anadolu lisesi

Bakanlık, Anadolu liselerine yapılan yerleştirmeler sonucunda iki kez üst üste ek yerleştirme yapacak. Bu yerleştirmeler sonucunda yine boş kalan kontenjanlara ise halen herhangi bir okula kayıt yaptırmayan düşük puanlı öğrenciler yerleştirilecek. Bu sayede öğrencilerin evineyakın okula gitmesi ve düşük bir puanla iyi bir Anadolu lisesine yerleşme şansı doğacak. Buna rağmen yerleşemeyen ve meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler ise Anadolu liseleri veya meslek liseleri bünyesinde açılacak olan 'düz lise programı uygulayan sınıflara' yerleştirilecek. Bakanlığın bu düz lise sınıflarının Anadolu liseleri mi yoksa meslek lisesi bünyesinde mi açılacağının tartışıldığını bu yönde çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

ÇPL KURTARICI OLACAK

Ayrıca il milli eğitim müdürlerine talimat veren Bakanlık, Çok Programlı Lise (ÇPL) olarak tabir edilen içerisinde kız meslek lisesinden endüstri meslek lisesine kadar birçok lise türünü bünyesinde barındıran liselerde açılacak olan düz lise sınıfları da öğrenci ve velilerin taleplerine cevap verecek.

Dershanelere 1 yıl daha süre

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin bir dönüşüm yaşayacağını söyledi. Bakan Avcı, "Dershanelerin tek bir sınava yönelik test becerileri kazandıran kurumlar olmaktan çıkartılıp normal eğitim kurumları yani özel okullar olması için öteden beri yürütülen çalışmalar var. Burada bir kapatmadan ziyade dönüştürmeden söz etmek doğru olur. Dönüşüm için gerekli yasal düzenleme ancak TBMM açıldıktan sonra yapılabilir. Yasanın uygulaması da ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olabilir" dedi.

Öte yandan "Anadolu liselerine kayıt olmamış olan 574 bin öğrencinin tamamının zorunlu olarak başka okullara gönderileceği iddiaları yanlış" diyen Bakan Avcı şunları söyledi: "Meslek liselerini ikinci sınıf eğitim seçeneği gibi göstermekten vazgeçelim. Bu algı doğru değil. Halktan ciddi manada imam hatip lisesi talebi var. Kız meslek liseleri konusunda bazı aileler çocuklarınıancak böyle bir düzenleme için okula göndermeye razı olabiliyorlar. Açık lise çözümü de aynışekildeÖzellikle ilçelerden düz liseden nakil olup, il merkezlerinde kendilerine eş değer okullar bulamayacak öğrencilerimiz için illerimizde çok programlı lise sınıfları açıyoruz."

 

Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim