Öğretmen Diyarı

Bizim Üniversiteler Niye Dünya Üniversitesi Olamıyor?

Kaynak: E-Posta: aguclu@milliyet.com.tr / editor@egitimajansi.com

Birkaç gündür bu konuyu yazıyoruz.Üniversitelerimiz niye dünya tniversitesi olamıyor diyoruz! Bu konuya en güzel cevap Amerikadan geldi. Hocamızın yazısını birlikte okuyalım:
 

Abbas Bey,

Bu günkü yazınızı okudum, dediğiniz yarışta dünya sıralamasına girmek öyle kolay bir süreç değil. Üniversitenin buna yönelik kapasitesi olsa da ülke şartlarıbunun önünde engel ise yapacak bir şeyiniz kalmıyor. Ben ODTÜ'de öğretim üyesiyim ve bir süredir üniversitemden izinli olarak ABD'de University of Texas at Austin'de araştırma çalışmaları sürdürüyorum. Burası bir devlet (daha doğrusu eyalet üniversitesi) genel sıralamalarda önceki yıl ODTÜ 85. iken burası 25.  sırada yer almıştı.Bazı programları dünya sıralamasında ilk 10 hatta ilk 5 içinde. 
 

Peki, nasıl oluyor bu başarı? Dediğiniz gibi pek çok faktör var başarının ardında. Özerklik, akademik/idari bağımsızlık, akraba/ahbap çavuş ilişkilerine dayalı yapılar, politik müdahaleler vb konulara girmeyeceğim. Ben bunlardan sadece işin parasal yönü ile ilgili iki karşılaştırma yapacağım size. 
 

Biliyorsunuz geçen haftalarda Türkiye'deki üniversitelerin bütçeleri Mecliste onaylandı. YÖK sitesinde incelenebiliyor. Buna göre ODTÜ 2016 yılı bütçesi 459 milyon TL (153 milyon dolar). University of Texas Austin'in geçen seneki bütçesi 2.7 Milyar dolar. Texas'dakiüniversitenin küsüratı kadar bütçeye sahip ODTÜ'nün bu kadar işi çıkartması mucize aslında. Bütçe performans açısından bakarsak sanırım ODTÜ'nün üstüne kimse çıkamaz. 

 

Yine işin parasal boyutundan bakacak olursak geçen gün buradaki üniversite gazetesinde bir haber vardı. UT Austin'de akademisyen maaşları düşükmüş. Yıllık ortalama 137.000$, ABD'deki benzer klastakiüniversitelerde 149.000$ ve ilk 50 üniversite listesindekilerde ortalama yıllık 159.000$. Türkiye'ye bakarsanız zaten devlet üniversitelerindeki tek tipçiliknedeni ile ücret farklılığı bulunmaz. Yıllık profesör maaşı yaklaşık 26.000 dolar, ek ders vs ile 30.000$ olur. Bunun üstüne birde bir hafta uğraşıp dolduracağınız akademik performans ödülünü de koydunuz mu bu yarışta kimse Türk üniversitelerini tutamaz. ABD'de dünya klasmanında olan üniversitelerde düşük diye şikayet edilen maaşın Türkiye'de küsuratına bile ulaşamıyoruz. 

İlgili haber için:

http://dailytexanonline.com/2016/02/19/ut-faculty-compensation-lags-behind-peer-schools

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol