Öğretmen Diyarı

Biz İngilizce öğrenmeye çalışıyoruz, onlar da Türkçe

Yabancı gençler arasında ilginin giderek arttığı Türkçe, dünya dili olma yolunda ilerliyor.

Bunun en güzel örneği, Gediz Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’nde (Gediz TÖMER) sergileniyor. Ülkede yaşayan yabancılara yıl boyu çeşitli eğitimler düzenleyen Gediz TÖMER, Türkçeye meraklı lise çağındaki gençler için de yaz okulları açıyor.

Yaz okullarında başı ABD’liler çekiyor. En son bu ülkeden, yaşları 13 ile 17 arasında değişen 29 öğrenci katıldı.

Türk kültürüne ilgi duyan, Türkiye’ye sevgi besleyen liselilere, temel Türkçe eğitimi verildi. İzmir’in yanısıra çevre iller ve İstanbul gezildi, ülkeyi yakından tanımaları sağlandı. Neredeyse tamamı Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen Amerikalı gençler, Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’in elinden sertifika aldı.

Rektör Çevik, Türkçenin sınırların ötesinde de konuşulmasına katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade etti. Gösterilen ilgi karşısında büyük mutluluk yaşadıkları dile getirdi, şunları söyledi: “Gediz TÖMER, dünyanın dörtbir yanından üniversitemize lisans eğitimi için gelen öğrencilerimizin yanında, ilgi duyan diğer yabancılara da Türkçemizi öğretmek için var. Sosyal sorumluluk projesi ve milli bir hizmet olarak gördüğümüz Türkçe eğitimlerimizin kapsamını her geçen yıl genişletiyoruz, her sene daha çok kişiye dilimizi öğretiyoruz.”

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim