Öğretmen Diyarı

BİYOLOJİ ÖĞRETMENLERİ EN AZ 2500 KADRO BEKLİYOR

Bu doğrultuda özellikle atama kontenjanlarında uzun yıllardır büyük bir pay sahibi olamayan biyoloji branşı olumlu olarak etkilenmiştir. Bahsi geçen bütün liselerde 10. sınıfta biyoloji dersinin zorunlu hale gelmesinin bu branşa verilen kontenjanlara yansıması kaçınılmazdır. Bunun yanında ülkemizde okullaşma oranının sürekli artış göstermesi, her yıl emekli olan öğretmen sayısındaki artış gibi farklı etkenlerle birlikte biyoloji branşında öğretmen ihtiyacının arttığı kesindir. Milli Eğitim Bakanlığının yayımlaşmış olduğu açık normlar incelendiğinde ve liselerde gösterilen bu açıklar toplandığında biyoloji branşındaki açık miktarı 3700-4000 skalasında olduğu görülmektedir. Biyoloji Öğretmenleri olarak alanımızla ilgili bütün gelişmeleri takip etmekteyiz. Sosyal medyada biyoloji öğretmenleri olarak etkin olmaya devam etmekteyiz. Bölümümüzün atamaları ile ilgili güncel bütün bilgileri takip edip haberdar olmamıza rağmen hala bazı sitelerde güncel olmayan normlar paylaşılıp bölüm üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaktadır. Biyoloji öğretmenleri olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Artık tercih döneminin yaklaşmış olması, sıralamaların açıklanması, kontenjanların henüz belirlenmemiş olması binlerce öğretmen i belirsizlik içerisine itmektedir. Öğretmenler artık yetkililerden her şeyin netleşmesi ve beklentilerinin gerçekleşmesi için dört gözle haber beklemektedir.

 

ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR

 

Biyoloji öğretmenliği grubu sosyal platformlarda birlik olup hak aramaya devam ediyorlar. AKİM, BİMER, Alo 147’’ye sürekli mesajlar gönderiyorlar. Gece gündüz demeden haklı oldukları bu yolda mücadelelerini sürdürüyor ve kamuoyundan destek bekliyorlar. Verilere bakıldığında da biyoloji öğretmenlerinin ne kadar haklı oldukları ortaya çıkmaktadır. En son özür grubu boş kontenjanlarında bile biyoloji öğretmenliğinde 3671 açık görülmektedir. Öğretmenler kontenjanlar açıklanana kadar haklı mücadelelerine devam edecekler.

 

YUSUF TEKİN İLE GÖRÜŞME


Trabzon’da, İzmir’den, Giresun’dan, Konya’dan 81 ilden biyoloji öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı ve siyaset bilimci Doç. Dr. Yusuf TEKİN’i mail ve tweet yağmuruna tuttu. Sonuçta Doç. Dr. Yusuf TEKİN biyoloji öğretmenliği grubuna randevu ayarladı. Öğretmenleri büyük bir grup olarak Ankara’da sayın müsteşar ile görüştüler ve müsteşardan adaletli kadro sözü aldılar. Bakanlıkta biyoloji öğretmenliğindeki bu denli açığın farkında olduğunu belli etti ve öğretmenlere umut ışığı saçtı.

 

NABİ AVCI’YA GÖRE 4 HANELİ ATAMA GELİYOR

 

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI Adana’da bir öğretmen annesine kontenjan belirlemede bir hesap belirtmişti. Nabi AVCI  Bu hesap dikkate alındığında biyoloji öğretmenliği grubu öğretmen açığının 3700-4000 arasında  olduğu bilindiğine göre %3 ünü karşıladığı ortaya çıkmaktadır. Bu oran dikkate alındığında biyoloji öğretmenleri Ağustos atamasında 4 haneli atamaları görmeyi bekliyorlar.

 

Sizlerde biyoloji öğretmenlerinin bu haklı mücadelesinde yanlarında olun, onların paylaşımlarına destek olun, onlar umut dolu binler. Hayatlarını inşa etmeye çalışan diğer umut dolu öğretmen arkadaşlar gibi…

 

Çağatay NALÇAOĞLU

Biyoloji Öğretmeni

 

kamutime.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol