Öğretmen Diyarı

Bisikletiyle işine gitmeye çalışan doktor bir aracın sıkıştırması sonucu düşerek kolunu kırdı

 

Olay, önceki gün, akşam saatlerinde İsmet İnönü Caddesi’nde meydana geldi. Bisikletiyle acil bir hasta için Özel Keşan Hastanesi’ne gitmek üzere yola çıkan Hüseyin Güneş, İsmet İnönü Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na indiği sırada sürücüsü ve plakası belirlenemeyen bir aracı sıkıştırması üzerine yere düştü. Sol kolunda kırık ve çatlak olan Hüseyin Güneş yoldan geçen bir araç ile Özel Keşan Hastanesi’ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

Kaza geçirdiğini öğrenen SARDOS (Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu)’a üye bisikletçilerde

hastaneye gelerek Güneş’i ziyaret etti.

Hüseyin Güneş: Bizde bisikletli bir aracız

Hüseyin Güneş, burada yaptığı açıklamada, acil bir hastaya çağrıldığını ve bisikletiyle Özel Keşan Hastanesi’ne gittiği ifade ederek, “Bisikletimle bankalar önündeki caddeden ilerlerken sağ tarafta bir sıra araç park etmiş durumdaydı. Bu nedenle sol tarafta tek şerit halinde araçlar ilerliyordu. Bende araçların sağında ilerliyordum. İleride trafik sıkışınca araçlar sağa doğru yanaştılar ve yol kapandı. Bende bu esnada aniden duran araca çarpmamak için dirseğimin üzerine düştüm. Sanıyorum kırık ve çıkık var.” dedi.

Bisikletinde bir araç olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Güneş, şunları söyledi: “Karayollarında bir taksi, bir motosiklet ya da bir otobüs gibi bizde bisikletli bir aracız. Bize de saygı duymaları, yol ve geçiş hakkı tanımaları ve yaşam şansı tanımalarını istiyoruz.”

Faruk Eker: “Çok büyük tehlikeler yaşıyoruz”

 

SARDOS Bisiklet Grubu Üyesi Faruk Eker de, Karayolları Trafik Kanunu’na göre bisikletin bir karayolu taşıtı olduğunu dile getirerek, “Aynı motorlu araçlarda olduğu gibi bisiklette karayollarında ilerleme ve o yolu kullanma hakkına sahiptir. Nedense bu zihniyetten dolayı biz bisikletliler olarak ister şehir içinde, ister şehirlerarasında çok büyük tehlikeler yaşıyoruz. Özellikle kasti olarak sıkıştırmalarla karşılaşıyoruz. Kasti olarak üzerimize sürenler oluyor.  Bisiklet motorsuz bir araç olsa dahi üzerinde bir canlının olduğunu, bir insanın olduğunu düşünüp de sürücüler bu şekilde davranırlarsa, empati kurarlarsa, saygı gösterirlerse her şey çok daha güzel olur. Bisikletin doğa sever, çevreyi kirletmeyen, doğaya katkı sunan bir ulaşım aracı olduğunu düşünüp bu yönden de sürücülerin saygı göstermelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

 

gundemsaros.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol