Öğretmen Diyarı

Bir yönetmelik AYM’nin kararının yerine geçemez’

Gülseven ÖZKAN

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal kararının ardından ortaya çıkan boşluğu doldurmak için” bu yönetmeliği hazırladıklarını söylese de, bazı anayasa hukukçuları bir yönetmeliğin AYM’nin kararının yerine geçemeyeceğini belirtiyor. Anayasa hukukçuları ve milletvekili Akif Hamzaçebi yeni yönetmeliği değerlendirdi:


‘3 dersle sınırlandırılamaz’


Prof. Dr. Aysel Çelikel (Eski Adalet Bakanı): Kurallar hiyerarşisinde Anayasa Mahkemesi (AYM) en üst sırada yer alıyor. Onun kararları kanun hükmündedir. Yönetmelik AYM kararının yerine geçemez. Kanunda dershane kelimesi yoktu ancak mahkeme kararı, ilave ders verme olanağının kapısını açtı. 3 dersten kurs verilebileceğini söyleyen bir bakan, Anayasa Mahkemesi’nin kararını yerine getirmemiş oluyor.


‘Çocuk istediği yerde eğitim alır’


Akif Hamzaçebi (CHP İstanbul milletvekili): Yönetmelik eğitim ve teşebbüs özgürlüklerine aykırı. Bu düzenleme ile çocuklar kurs kurs gezecek. Eğitim güvencesi anayasal güvence altındaysa çocuk istediği yerde eğitim alabilir. Sınıfların 16 kişi olması ve takip sistemi olumlu. Haklarının ihlal edildiğini düşünenler ‘Yönetmelik Anayasa Mahkemesi’nin aldığı gerekçeli kararı karşılamıyor’ diyerek itiraz edebilir.


‘Yönetmelik kanuna uygun’


Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez (Anayasa Hukukçuları Derneği Başkanı): Kanunda dershane ibaresi ortadan kalktığı için yeni yönetmelikte dershane düzenlemesi yapılamazdı. Yönetmelikte buna yer verilmemesi doğru bir karar. Dershanelerin bu saatten sonra hizmet verebilmesi için yeni bir kanun çıkması gerekiyor. Yönetmeliğin iptali için dava açılabilir ama yeni yönetmelik mevcut kanuna aykırı değil.

 

hurriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol