Öğretmen Diyarı

Bir Eğitmenin Gözünden Hizmetiçi Eğitim

Hizmetiçi eğitimler, hizmet öncesi pedagojik formasyon alan öğretmen adaylarının mesleğe başladıktan sonra güncel bilgi, beceri ve görüşleri kazanmasını sağlamak amacıyla yapılan eğitimlerdir. Genel anlamı böyle olmasına rağmen terimsel anlamları ise şunlardır;

Çalışanlara mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri için çalıştıkları süre içinde verilen eğitim.
Belirli bir işyerinde çalışan veya çalışmak üzere yeni işe alınan kişilerin, söz konusu iş ve işyerinin özelliklerine uygun olarak eğitilmesi.
Kişilerin hizmetteki verim ve etkilerinin arttırılmasını, gelişmeye yol açan bilgi, beceri ve anlayışlarının zenginleştirilmesini amaç edinen ve kurumların genel çalışma düzenini sürekli olarak etkileyen eğitim.
Hizmetiçi eğitimler merkezi ve mahalli olmak üzere ikiye ayrılır. Mahalli eğitimler kaymakamlık veya valilik oluru ile yapılırken merkezi eğitimler MEB onaylı yapılmaktadır. Asıl amaç kişileri geliştirmek olmasına rağmen gizli amaç ise öğretmenlerin birbiri ile kaynaşması, iletişim kurması ve becerilerini birbirlerine aktarmasıdır.

Gönüllülük esasına göre yapılan bu eğitimlere başvuruda bulunan kişiler arasında seçilen öğretmenler kabul edilir. Hem tanışma hem öğrenme olarak adlandırılan bu eğitimlerde öğretmenler bilgi ve becerilerini geliştirerek eğitimi tamamlarlar.

Bir eğitmen ise katıldığı ve eğitim verdiği hizmetiçi eğitim faaliyetine ait gözlemlerini paylaşmış. Bu gözlemlerle ilgili çıkardığı başlıkları sıralayarak eksiklikleri, geliştirilmesi gereken yerleri ve etkili olan yerleri paylaşmış. Yaptığı bu çalışma hizmetiçi eğitimlerin geliştirilmesine katkı sağlamak ve en iyiyi ortaya koymaya çalışmak.

Gönüllülük Esası

Her ne kadar hizmetiçi eğitimler gönüllülük esasına göre yapılıyor olsa da diğer öğretmenleri de düşünmek gerek. Bu durumda gönüllü öğretmenler bir adım ileri giderken diğer öğretmenler üniversitede edindikleri bilgiler ile kalmış olacaklar. Çağın gereğini yakalamak ise sadece hizmetiçi eğitimlere katılan öğretmenlere özel kalacak.

Yapılandırmacı Eğitim

Yapılandırmacı eğitim ile öğretmeye çalışırken bu hizmetiçi eğitimler halen daha sunuş yoluyla yapılmaya devam ediyor. Bu da öğretmenleri oldukça sıkıyor. Madem yapılandırmacı eğitim daha iyi o zaman eğitim alınan her alanda bunu uygulamak gerekmez mi? O halde bilgisayar başına oturup sunuş yapmak yerine karşımızdaki kişileri de eğitim öğretim faaliyetlerde aktif olmalarını sağlayacak şekilde faaliyetler yapmak daha etkili olacaktır.

Çağı Yakalamak

Yapılan hizmetiçi eğitimlerde halen daha üniversitede anlatılan bilgilerin anlatılmaması gerekir. Bu bilgiler zaten öğrenildiği için öğretmen adayı mezun edildi ve bu bilgisi geçerli sınav ile test edildiği için öğretmen olarak göreve başladı. Yapılması gereken diğer ülkelerin de yaptıklarını inceleyerek güncel, çağın gerekliliklerine göre hazırlanmış ve geleceği etkileyen bilgi ve becerileri aktarmak.

Benzer İlgi Alanlarının Etkileşimi


 
Hizmetiçi eğitimlere katılan kişiler genellikle öğrenmeyi, gelişmeyi ve değişmeyi amaç edinmiş, yeni bilgilere meraklı kişilerdir. Bunun yanında hizmetiçi eğitimin verildiği alana yönelik de ilgi alanları mevcuttur. Bu nedenle hizmetiçi eğitime katılan kişiler çabuk kaynaşır ve iletişime geçer. Böylece Türkiye’nin her bölgesindeki öğretmenler veya belli bir bölgedeki öğretmenler birbirlerini tanımaya başlamış olurlar. Bu ise okulda yaptıkları çalışmaların da birbirlerine geçmesini sağlamaktadır. Birbirini takip eden kişiler böylece bir uygulamanın etkisini artıracaktır.

Ne Öğrendik?

Hizmetiçi eğitim sonunda yapılan değerlendirmeler genellikle her öğretmenin geçmesini sağlayacak şekilde düzenlenir. Bu da emek veren insanların emeğini kırmamak içindir. Bu durumun kimi zaman iyi yönlü etkisi olurken çoğu zaman da kötü bir etkisi vardır. Bu ise neyi ne kadar öğrendiğini ölçemeden o konuda bilgili olduğuna dair belge verilmesidir.

Eğitmenin Kalitesi

Nasıl ki okullara öğretmen görevlendirirken belli bir sınavdan geçiriyoruz, öğretmen eğitim sisteminin kilit noktasıdır diyoruz, eğitimin kalitesinin artması öğretmenin niteliğinin artırılması yoluyla elde edilir diyoruz. İşte o zaman öğretmenleri geliştirecek kişilerin de rastgele değil aksine çok özenli seçilmesi gerekiyor. Bu durum hizmetiçi eğitimin en etkili olmasını sağlayacak temel boyuttur.

Öğrenilenlerin Paylaşılması

Hizmetiçi eğitime katılanlar öğrendi, bilgi ve beceri kazandı, yeni uygulamalara tanık oldu… Sonra? Bu bilgi, beceri ve farkındalığın okullarında da oluşturulması gerekiyor. Bu durum bir çarpan etkisi oluşturacak ve dolayısıyla bir çok öğretmen bu eğitimden yararlanmış olacaktır. En azından eğitim materyal ve dokümanlarının paylaşılması önemlidir.

Sadece Eğitim mi?

Hizmetiçi eğitime katılan öğretmenler belli bir seviyede bilgisi olan, mesleğin içinde olmasından dolayı sorunları ve sıkıntıları görebilen kişilerdir. Bu kişiler bir araya geldiğinde çözümü de bulabilecek kişilerdir. Dolayısıyla hizmetiçi eğitimin konusu ile ilgili düzenlenebilecek çeşitli etkinliklerle çeşitli ürünler oluşturulabilir. Örneğin “Yöntem ve Teknik” konulu hizmetiçi eğitimde yapılacak bir çalıştay ile uygulamalar esnasında ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri oluşturulabilir.

Genel Kültür

Özellikle merkezi eğitimlerde Türkiye’nin her yerinden çeşitli okullarda görev yapan öğretmenler gelir. Eğitim saatleri dışında ise öğretmenler eğitimin düzenlendiği yeri gezerek burası ile ilgili bilgi edinir. Böylece genel kültür edinmiş, o il/ilçe hakkında bilgi sahibi olmuş olur. Bu da hizmetiçi eğitimlerin bir diğer katkısıdır.

Editörün notu: Yazı için takipçimize teşekkür ederiz.

Kaynak: ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol