Öğretmen Diyarı

Bilişsel olarak nasıl gelişiyor?

Yaşamın ilk 2 yılı, gelişmenin sensorimotor dönemi. Küçük çocuğunuzun bilişsel yetenekleri, duyularının kullanımı ve cisimlerlein fiziksel manipulasyonuyla kazanılır. Aynı zamanda çocuk neden-sonuç ilişkileri kavramını geliştirir. Bu kavramların gelişmesindeki ilerleme, sembolleri ve dili kullanma yeteneği ve mental aktivitenin gelişimi için ön şart.

Cisim kalıcılığının gelişiminde erken ilerlemenin göstergesi, bebeğin tanıdığı bir oyuncak veya yüzün görüş alanından kaybolduğu yere, bebeğin bakmaya devam etmesi. 4-8. aylar arasında bebek, oyuncakların konumları ve görünümleriyle ilgilenir. Ağza almak, sallamak ve çarpmak, görünür fiziksel değişimin yanında duyusal girdi sağlar.

Yaklaşık 9-12 aylıkken tamamen gizlenmiş cisimlerin yerini bebek bulabilir. Çocuk 1 yaşına yaklaşırken oyuncaklardaki ilgi alanı renk, doku gibi fiziksel özelliklerin ötesine geçer. Bu aşamada çocuklar değişik cisimlerin değişik amaçları olduğunun farkına vardıklarını göstermeye başlar. 18 aylık olunca cismi görmeseler veya görüş alanından gizlenmiş bile olsa bir cismin yerini tahmin edebilirler.

Dil gelişimi
Dil gelişiminin hızı, hem çevresel hem de biyolojik faktörlere bağlı. Dil yetenekleriyse iki kısma ayrılır; alıcı beceriler ve ifade becerileri. Doğumdan önce bile, fetus sesi algılar. Anne adayları doğmamış çocuklarının ani yüksek sesler sonrası tekme attıklarını bilir. Yenidoğanın kalp hızı ve emme refleksi yeni bir çevresel uyaranla karşılaştığında değişir. Yenidoğan özellikle insan sesine alışık olduğunda yavaşça da olsa fısıldayan anne-babasına doğru döner. Büyüdükçe seslere ilgisi devam eder. 3-4 aylık olduğunda istemli olarak sesin kaynağına doğru yönelir.

Aşamalar
2-3 aylık olunca kendiliğinden müzikal sesler oluşturabilir. Bu, anlatıcı sözel dil gelişiminde ilk adım. 6 aylıkken çocuklar isimlerine tepki verir. Yaklaşık 9 aylıkken de sözel rituelleri izleyebilen hareketleri yapabilirler. Örneğin ‘bay bay’ diyerek deyip el sallayabilir. Algılayıcı dil, çocuğun gittikçe artan karmaşıklıkta emirleri anlamasıyla gösterilebilir. Örneğin, yaklaşık 1 yaşından itibaren ‘topu at’ gibi tek aşamalı emirleri anlayacaktır. ‘Bana… göster’ dendiği zaman iki resim arasında seçim yapabilmesi yaklaşık 18-24 aylıkken beklenir. 2 yaşındaki çocuk, cisimleri kullanıma göre tanımlayabilir.

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
bilişsel olarak gelişiyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol