Öğretmen Diyarı

Bilişimcilerden Türk Milletine Açık Mektup‏

 


WhatsAPP adlı uygulama 2014 yılında 19 milyar dolara satılırken, ülkemizin en büyük 4 şirketinin pazar değerini toplasak maalesef bir WhatsAPP etmediği görülmektedir.


Çocuklar için geliştirilen bir madencilik oyunu olan Minecraft yakın zamanda 2,5 milyar dolara satıldı. Bilgisayarda ki madencilik oyunu bizim Zonguldak madenlerimizin değeriyle yarışıyor dersek yalan olmaz.


Dünyadaki Fındık üretiminin %85’ini ise biz gerçekleştiriyoruz. Yıllık ihracatımız 2.3 milyar dolar ama fındığı bizden alan Nutella yıllık 11 milyar dolar kazanıyor. Bunun bilişimle alakası var çünkü bilişim eğitiminde yaratıcı düşünce, yenilikçilik kısaca 21. Yüzyıl becerileri var. Öğrencilerimizin PISA’da bilgisayar üzerinde ölçülen, bilgisayar becerileri sadece %2.2 (yaratıcılık, problem çözme becerileri)


Okullarda her kademede bilişim dersi olursa; ülkemiz orta gelir tuzağından kurtulur, katma değeri yüksek ürünler üretebilir. GSYHİ Artar. Ülke olarak teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten ve bilinçli kullanan durumunda oluruz.


ABD’de 18 Trilyon dolarlık ekonominin Başkanı Obama'yı , 2013 yılında ilkokul ve ortaokul çocuklarına şu sözleriyle seslendiğini hatırlıyoruz: "Sadece bir video oyunu satın almayın. Video oyunu yapın. En son uygulamayı indirmekle yetinmeyin. Bir uygulama da siz yapın. Uygulamayı telefonunuzda oynamakla yetinmeyin. Siz programlayın." ABD Başkanı Obama 2014 yılında ise şunları söyledi : "Sadece tüketici olmayın. Hayatımızın her anına dokunan bu teknolojiyi öğrenin. Kimse, bilgisayar bilimcisi olarak doğmaz. Ama bilgisayar bilimcisi olmak, korkulduğu kadar zor değildir. Ülkemizi en rekabetçi kılacak olanlar,Amerika'nın gençleridir." 


Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) hazırladığı rapora göre Türkiye’de öğrencilerin sadece yüzde 1’i ileri düzeyde bilgisayar becerilerine sahip. Çek Cumhuriyeti’nde bu oran yüzde 37, Kore’de yüzde 35, Avustralya’da yüzde 34 ve Polonya’da yüzde 33. 


Bilişim Dersi okullarda sadece 5. Ve 6. Sınıflarda zorunlu, bu çok yetersiz olup Türkiye’nin geleceği için çok büyük bir sorun oluşturmaktadır. Donanım, Yazılım ve Dijital okuryazarlık alanlarda teknolojik bilgi ve becerilerin bireylere kazandırılması gerekir. Unutmayınız bilgisayar bilimi herkes içindir.


TBMM Kapanmadan bilişim derslerin her kademede zorunlu olmasını, çocuklarımızın daha fazla zaman kaybetmemesini temenni ediyoruz. Sesimizi ilgililere duyurmanız dileğiyle, saygılarımızla. 


BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ

 

Haber Kaynağı: Öğretmen Diyarı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim