Öğretmen Diyarı

Bilişimciler, Bakan Işık’a ‘Kodlama’ sözünü kampanyayla hatırlattı!

Kaynak: Sözcü-Ayla ÖZDEMİR / ayla@sozcu.com.tr

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 6 ay önce “Kodlama dersi için Milli Eğitim Bakanlığı’na resmen başvurduklarını açıklamıştı. Işık’ın Kodlama dersi için başvuru haberi, atama bekleyen bilişim teknolojileri öğretmenlerini umutlandırmıştı. Bilişim Öğretmenleri bu sözü hatırlatmak için bir kampanya başlattı.


Bilişim öğretmenlerini umutlandıran bir haber bundan 6 ay önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan gelmişti. Bilişimciler, Bakan Işık’a o sözünü kampanyayla hatırlattı!
Kodlama dersi için Milli Eğitim Bakanlığı’na resmen başvurduklarını belirten Bakan Işık, ” Yurt dışı seyahatlerde dünya örneklerine baktık. Milli Eğitim Bakanlığı’na, bunun müfredata girmesi talebimizi resmen ilettik. Bakanlık olumlu bakıyor. İlk ve orta okullarda seçmeli olması, yeteneği olanların bu dersi alması, kişisel altyapının hazırlanması ve liselerde zorunlu olmasını istiyoruz. Bu yılı bilemiyorum, bilişim teknoloji dersleri var, analitik ve algoritmik düşünceyle yeniden yapılandırılması gerekiyor. Diğer dersin içeriği değiştirilebilir. TÜBİTAK ile çalışılarak müfredat hazırlanabilir. Dersin nasıl ve kimler tarafından verileceği konusunun da MEB dersin içeriğini, müfredatını hazırlayacak. Öğretmenlerin nasıl seçileceği konusu da bizim dışımızda. Kodlamayı ilk okuldan itibaren, istekli hevesli çocuklarımıza öğretmek lazım” diyerek Kodlama eğitiminin önemine de dikkat çekmişti. 

Bilişim Öğretmenleri Bakan Işık’ın bu sözü unutmaması için Change.org’da bir imza kampanyası başlattılar.

“Sn. Bakan Fikri Işık Kodlama Eğitimi Sözünü Unutmasın” başlıklı kampanyanın açıklama bölümünde şu ifadelere yer verildi: 

” Bilgisayarı sadece bir araç olarak görenler sürekli tüketir, bilgisayarı bir bilim dalı olarak görenler ise sürekli üretmenin yolunu arar…İşte bu noktada Bilgisayar Bilimleri Eğitiminin bir aşaması olan kodlama eğitimi için verilen sözlerin tutulması ve gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.

Sayın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri öncesinde her katıldığı söyleşide kodlama dersinin ilkokuldan itibaren okullarda zorunlu olacağını belirtmesine rağmen seçimden sonra bu konuda açıklama yapmaması bu alanın çalışanları başta Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olmak üzere tüm kamuoyunu da kaygıya düşürmüştür. Gerekli adımların biran önce atılmasını ve verilen sözlerin tutulmasını ilgililerden ivedilikle talep ederiz.

Yazılım okuryazarlığı bugün herkesin edinmesi gereken çağımızın temel bir becerisidir. Bir varış noktası değil bir yolculuktur. Matematik, Türkçe gibi Teknolojinin de tüm sektörlerde etkin kullanılmasına ve geliştirilmesine yönelik uzun bir yolculuktur. Donanım, yazılım ve dijital okuryazarlık eğitiminin ilkokuldan başlayarak tüm kademelerde zorunlu olarak öğrencilere verilmesi ve çağımızın gerekli becerilerinin öğrencilere kazandırılması gerekir.”

“KODLAMA DERSİ BU ÜLKENİN GELECEĞİ”

Dün başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 2 bin 241 kişi destek verdi. Destek verenlerin imzalama nedenlerinden bazıları da şöyle:

- Çağın getirdikleri ve gerektirdikleri doğrultusunda bir böte öğrencisi olarak bizim de üreten bir toplum haline gelmemiz, daha iyisini düşünme ve yapma yetilerine sahip öğrenciler yetiştirebilmemiz için bu kampanyaya sonuna kadar destek verilmelidir.

- Bilişim eğitimini çocuklarımız en temelden alsın. Bu alanda muasır medeniyetler ile aramızdaki farkları kapatarak dünyanın her alanda gelişmesinde önemli bir yer tutan teknolojide tüketen ülke konumundan üreten bir ülke konumuna gelmek dünya ülkelerine karşı kazanacağımız ekonomik üstünlükten öte psikolojik bir üstünlüğü de elde etmemizi sağlayacaktır.

- Kodlama dersi bu ülkenin geleceği

- Çünkü çocuklar bilgisayar üzerine hiçbir şey bilmiyorlar.Ben de bir öğretmen adayıyım ve bilgisayar yeterliliğim yok.

- Analitik düşünebilen, sorunlara farklı açılardan bakabilen bireyler yetişmeli

- İmzalıyorum çünkü teknoloji çağındayız ve millet olarak gelişmek istiyorsak çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurmak zorundayız.Çocuklarimizin bilişim bilgisinin gelişmiş ülkelerdeki düzeye çıkarmak istiyorsak kodlama dersi gibi derslerin okullarda ögretilmesine ihtiyacımız var.Hem öğrencilerin çağa ayak uydurması hem de bilişim öğretmenlerinin hakettiği yere gelip atanması açısından bu tür derslerin okullara gelmesi çok önemlidir.

- Güzel bir gelecek için, iyi bir eğitim çağı için kodlama dersi gelmeli.

- Bence teknolojide dışarıya bağımlı olduğumuz yetti de arttı bile özgür bırakılsın yaratıcı nesil

- Siber savaşların olduğu bir dünyada daha donanımlı yetişmiş kendi programları kendisi yazabilen kısaca üretebilen bir Türkiye olmalı artık.. Kodlama eğitimi zihnin en hızlı çalışan dönemlerinde başlamalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol