Öğretmen Diyarı

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN HAKLI TALEBİ

 

 


Günümüzde yazılım teknolojilerine verilen önem hızla artmaktadır. Bununla beraber yetişmiş yazılım uzmanı yada yazılım operatörü yeteri kadar bulunmamaktadır.
Ülkemizde yakın zamana kadar verilen bilgisayar derslerinin yerini Yazılım Dersi almıştır. Doğru olan da bunun olduğunu düşünmekteyiz. Artık Word-Excel-Windows Kullanımı gibi konular mevcut öğrenci potansiyelimize çekici gelmemekle birlikte yardımcı da olmamaktadır. 
Öğretimde Yazılım Dersi kişinin düşünce becerelerine olağanüstü katkıda bulunacağı gibi düşük iş kurulum maliyetleriyle yüksek getiri imkanı sunmakta, çalışanlarına refah, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Nitekim Hindistan yakın zaman için en iyi örnektir. Hindistan 2008 de sadece Yazılım ihracatından 47 Milyar Dolar gelir elde etmiştir. 
MEB sisteminde yakın zaman geliştirilen Yapılandırmacı eğitimin en önemli ilkelerinden biri öğrenenin ilgilerinden, yaşantılarından, öğrenme birikiminden yola çıkarak öğrenme malzemelerini düzenlemektir. Bu aşamada bir analiz yapıldığında öğrencilerin bir çoğunun gerek Bilgisayar Yazılım Ürünlerinden (Bilgisayar Oyunları, Facebook, Twitter) bahsedeceği görülmektedir. Yani Bilgisayar Teknolojisine bu kadar ilgili bir nesli Yazılım Dersi ile daha ileriye götürmek olumlu bir hedef olmakla birlikte, Ülke Ekonomisi açısından Yüksek Fayda imkanlarının yakalanması anlamına da gelecektir. 

YAZILIM DERSİNİN AVRUPA ÜLKELERİ BAZINDAN ÖNEMİ İÇİN ÖRNEKLER

İngiltere Eğitim Bakanlığı, yazılım geliştirme dersini ilkokul müfredatına alıyor
2014 yılından itibaren uygulamaya girmesi beklenen yeni plana göre, bilgisayar teknolojisi aşama aşama öğretilecek. Uygulama, yedi yaşından itibaren basit program yazılımları dersiyle başlayacak. 11 yaşına gelen bir öğrenci, tek başına telefon uygulaması tasarlayıp geliştirebiliyor olacak. Ortaöğrenim öğrencilerinin üniversiteye geçiş sınavı olarak bilinen “GCSE” seviyesine gelen öğrencilerden ise, Su Doku gibi karmaşık bir bulmacayı çözebilecek donanımda bir program üretebilmeleri beklenecek. Plan, Eğitim Bakanı Michael Gove’un bilişim uzmanlarından tavsiyelerde bulunmalarını istemesinin ardından gündeme geldi.
---------------------------------------
Teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapan Estonya’da hükümet, ilkokullara birinci sınıftan itibaren bilgisayar kodu yazma dersleri koydu.
AB’ye 2004’te katılan 1.3 milyon nüfuslu ülkede birinci sınıftan itibaren program yazmayı sağlayan bilgisayar kodlama dersleri de verilecek.

GOOGLE'DEN TÜRKİYE'YE OKULLARDA YAZILIM DERSİ VERİN ÖNERİSİ
Yazılım Konusundan en önemli kurumlardan biri olan GOOGLE'un başkan yardımcısı CERF yakın zamanda ülkemizi ziyaret etti. 
Google Başkan Yardımcısı Cerf ortaokul öğrencilerinden başlayarak yazılım ve kod geliştirme konusunda müfredata ders konulmasının faydalı olacağını dile getirdi.

 


BAŞBAKANIMIZDAN YAZILIM VURGUSU
Yine yakın zamanda Finlandiyayı ziyaret eden başbakanımız yazılımın ülkemiz açısından önemi ve hedeflerimizi bir kez daha dile getirdi. 
Rovio tarafından geliştirilen, eğlenerek öğrenme modeline işaret eden Erdoğan, "Arkadaşlarımız da çalışmayı yapıp, burası ile irtibat haline geçmeyi arzu ediyorlar. Türkiye'de kendimize bir partner bulursak, Türkiye'de bu çalışmayı yaparız ve sizlere bu hizmeti veririz diyorlar" şeklinde konuştu.
Rovio'yu ziyaretinin, Türkiye için faydalı olduğuna inandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Müşterek bazı çalışmaların içerisine girebiliriz. Onun için başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce bir görüşme yapıp, burası ile irtibat kurmalarını isteyeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak biliyorsunuz, bizim FATİH projesi çalışmamız var. Bu FATİH projesi ile burada bir bilgilendirme mümkün. Çünkü burada da gerek cep telefonu, gerekse iPad'ler, gerekse bilgisayarlar olsun, akıllı tahtalar olsun, burada da bu tür çalışmalar söz konusu" dedi.

FATİH PROJESİ VE YAZILIM DERSİ
Fatih Projesi kapsamında Türkiye Tarihinin en büyük yatırımlarından birini yapan ülkemiz bu çerçeveye Yazılım dersinin etkinliğini de katmalıdır. Yazılım dersi Ulusal hedeflerimiz arasında yer alırken, okullarda ders kitapları ve ilgili MEB dökümanları oluşturulmalı. Tabiki bu verimi-etkinliği sağlamak için dersi başarılı bir şekilde sunacak öğretmenlerin yani Bilişim Öğretmenlerinin atanmaları sağlanmalıdır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
bilişim 2 yıl önce

Haklı talebinde destek bekliyor

Avatar
omeryenidunya 2 yıl önce

Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Elinize sağlık. Bilişimin Dünyada bu kadar öenmli olması fakat bizim ülkemizde sadece bilgisayarı aç kapat kadar basit bir iş gibi görülmesi saçmalığın daniskasıdır. "Çocuklar Bilgisayarı zaten biliyor" Sözleriyle bizim hakkımızı yemeye çalışıyotrlar ki çok da başarılılar. Senelerdir atanmayı bekliyoruz. Bilgisayar bilmek sadece açıp kapamak Facebook Twitter takılmak değildir önce bunu öğrensinler. Kendilerinin ne kadar bildiğini düşünüp ona göre çocukları yorumlasınlar. Güneydoğu da bir çocuk ilk defa bilgisayar görüyorsa ve 2 ay sürüyorsa sadece Bilgisayarı açıp kapamayı öğrenmek Bana "Herkes bilgisayar kullanmayı biliyor diyemezsiniz"...

Avatar
Canan Can 2 yıl önce

Haber 10 numara olmuş, artık tüm kademelerde bilişim dersi zorunlu olmalı, 10bin mezun, 5bin okul bilişim öğretmeni bekliyor....

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim