Öğretmen Diyarı

Bilişim eğitimine hız verilmeli
TÜRKİYE Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şubesi Başkan Yardımcısı Soner Serttaş, Türkiye’nin bilişim eğitimine hız kazandırması gerektiğini söyledi.

Serttaş, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi için yılda ortalama yüzde 8.5 büyümesi gerektiğini, bunun da teknolojilerin etkin ve verimli kullanımı ile mümkün olabileceğini ifade etti. Soner Serttaş, şu değerlendirmeyi yaptı: 
"Endüstri 4.0 ya da 4'üncü Sanayi Devrimi, bir çok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan değerler bütünüdür. 5 yıl önce ilk kez Almanya’da Hannover Fuarı’nda telaffuz edilen Endüstri 4.0 kavramı öncü Alman firmaları tarafından hayat buldu ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Bu hareketin temelinde, gelişen yazılım ve donanım teknolojilerinin üretim süreçlerine daha az maliyet, daha az enerji tüketimi, daha az yer kaplama, daha az ısı üretimi ve daha yüksek verimlilik olarak katkı sunması fikri yatıyor." 
Türkiye’de şu anda birkaç sektörde kullanılmaya başlanan Endüstri 4.0 kavramının, ürünlerin pazara çıkış sürelerini ciddi anlamda düşürdüğünü kaydeden Serttaş şöyle devam etti: 
"Uzmanlar ülkemizin 4. Sanayi Devrimi’ne geçiş sürecini hızla tamamlayacağını düşünüyor. Türkiye’nin yıllık 8.5’lik büyüme hızını yakalayabilmesinin tek yolu teknolojilerin etkin ve verimli kullanılmasıdır. Bu anlamda da bilişim eğitimine daha çok önem verilmeli, uzman yazılımcı ve programcılarımızın sayısı arttırılmalı."

 
Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol