Öğretmen Diyarı

Bilirkişi 1 TEOG sorusunu 55 günde çözemedi

Gökhan Kaya ANKARA


Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca veli ve öğrencinin merakla beklediği TEOG sonuçlarını mahkeme engeli yüzünden açıklayamadı. Bilirkişi raporunun bugün ya da pazartesi mahkemeye ulaşacağı ve rapora göre bir sorunun iptal edilip edilmeyeceği netleşecek. Bakanlığın mahkemenin her iki kararına göre öğrenci puanlarını hesapladığı öğrenildi.


Bir velinin bir sorunun iptali talebiyle itirazı üzerine 13. İdare Mahkemesi ODTÜ'den bilirkişi belirledi. Ancak bilirkişilerden birinin çocuğu TEOG'a girdiği ve itiraz edilen soruya yanlış cevapladığı ortaya çıktı. Bilirkişi kararını çocuğun cevapladığı şıkkın doğru olduğu yönünde karar verdi. Bakanlık, bilirkişinin tarafsızlığına itiraz edince mahkeme yeni bilirkişi görevlendirdi. Yeni bilirkişi öncekiyle arkadaş olduğunu 'tarafsız olamayacağını' bildirince mahkeme yeniden bilirkişi aradı. Sürec uzayınca mahkeme 40 gün içinde "İvedi Yargılama" zamanı içerisinde kararını veremedi. Mahkeme 29 Haziran'a kadar karar vermezse MEB puanları açıklayacak.


Dava açma süresi sınav yapıldıktan sonra 10 gün olarak belirlenmişti. Karar içinse 1 ay süre tanınmıştı. Lise geçiş sınavlarının 29-30 Nisan'da yapıldığı göz önüne alındığında aradan geçen 55 güne rağmen davanın sonuçlandırılmamış olmasının öğrencilerin mağduriyetinde büyük rol oynadığı ifade edildi.

Türkiye
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim