Öğretmen Diyarı

Bilimsel kitap öneren öğretmene cezaya iptal!

Bartın’da öğrencilerine bilim tarihi ile ilgili kitaplar öneren öğretmen Mustafa Şahin’e verilen ‘dini duyguları rencide ettin’ cezası mahkeme tarafından bozuldu.

Kasabanın Laneti’ adlı romanı bulunan Bartın Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi coğrafya öğretmeni 54 yaşındaki Mustafa Şahin, 2014- 2015 eğitim yılı sömestr tatili öncesinde 9 ve 10’uncu sınıf öğrencilerine, İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan 3 popüler bilim kitabını okumalarını önerdi.  Tatil sonrası bir velinin şikayeti üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü,, alanıyla ilgili olarak  ‘Dünyanın En Güzel Tarihi’, ‘Hayvanların En Güzel Tarihi’ ve ‘Bitkilerin En Güzel Tarihi’ adlı kitapları tavsiye eden Mustafa öğretmen hakkında soruşturma başlattı.


“EVRİM SORGUSU”


 


İnceleme için okula gelen yetkililer, 9 ve 10. sınıflardan 4’er öğrenciyi sorguya aldı. Öğrencilere, ‘veli rızası’ aranmadan yapılan sorguda, “Öğretmen size evrim kuramını mı anlatıyor?” şeklinde sorular sorulduğu öne sürüldü.Öğrencilerin dini duygularını rencide ettiği iddiasıyla açılan soruşturma sonunda öğretmene uyarı cezası verildi.


Öğretmen Mustafa Şahin’in üye olduğu Eğitim-Sen Şubesi, cezayı yargıya taşıdı. Mayıs 2015’te Zonguldak İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonuçlandı. Cezanın iptaline karar veren mahkeme, öğrencilere zorlama olmadığını bildirdi.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim