Öğretmen Diyarı

BİLAL ERDOĞAN: GİRDİĞİMİZ SARMAL BİZİ BEDEN EĞİTİMİ DERSİNİN KALDIRILMASINA KADAR GÖTÜRECEK DİYE KORKUYORUM

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, "Müzik, resim, spor, beden eğitimi dersleri her zaman bütün müfredat sistemi içerisinde geri planda bırakılıyor. Girdiğimiz sarmal bizi hemen hemen beden eğitimi dersinin kaldırılmasına kadar götürecek diye korkuyorum" diye konuştu.


Okçular Vakfı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği proje kapsamında 39 ilçedeki 162 okulda görev yapan 330 öğretmene okçuluk eğitimi verdi. 'Formatör öğretmen' olmaya hak kazanan öğretmenler sertifikalarını Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen törenle aldı. Törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasif Şahin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

2 BİN 808 ÖĞRENCİ OKÇULUK SPORUNA KAZANDIRILACAK

Milli Eğitim Bakan Yılmaz yaptığı konuşmada, "Proje kapsamında belirlenen 117 okulumuzda 24 kişilik takımlar oluşturularak toplam 2 bin 808 öğrencimizin okçuluk sporuna kazandırılması hedeflenmektedir" diye konuştu. Bakan Yılmaz, özetle şunları söyledi:

"Bugüne kadar taşınan değerlerimizi evlatlarımıza aktarmak, kendi öz değerlerini öğretmek istiyoruz. Bu hususta en büyük görev, eğitim sisteminin temel unsuru olan öğretmenlere düşmektedir. Öğretmenler her mesleğin yetiştiricileri olduğu gibi toplumsal kültür ve değerlerimizin de aktarıcılarıdır. Bu projeyle de öğretmenlerimiz ata sporlarından biri olan ve bugüne taşınan okçuluğu evlatlarımıza sevdirecek ve sahip çıkılmasını sağlayacaklardır. MEB olarak kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak tüm çalışmaları destekliyoruz. Okçuluk kursu, bakanlığımızın hizmet içi eğitim standart programı kapsamına alınmış, öğretmenlerimizden kurs sonunda yapılacak uygulama ve teorik sınavda başarılı olan, öğrencileri yetiştirme ve destekleme kursu yönergesi doğrultusunda, WOkçuluk Benim Sporum' adı altında yetiştirme kursları açabileceklerdir. Okçuluk eğitimini başarıyla tamamlayıp, teorik ve uygulamalı sınavı geçerek formatör öğretmen olmaya hak kazanan 330 öğretmenimiz, ata sporumuz okçuluk dersini verecektir. Proje kapsamında belirlenen 117 okulumuzda 24 kişilik takımlar oluşturularak toplam 2 bin 808 öğrencimizin okçuluk sporuna kazandırılması hedeflenmektedir. Bunun dışında 17 okulumuzda 12'şer kişilik okçuluk takımı kurulmuş olup toplam 189 öğrencimiz okçuluk eğitimi almaktadır. Ülkemizin kültürel bir mirasının bir parçası olan okçuluk, bu projeyle gelecek kuşaklara daha da iyi aktarılacaktır."

BİLAL ERDOĞAN: HAREKET OLMADAN NÖROLOJİK GELİŞİM KISITLI KALIR

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan ise, "Eğitim, gelişim, terbiye elbette sadece dersten, okuldan ibaret değil. Ancak girdiğimiz sarmal bizi hemen hemen beden eğitimi dersinin kaldırılmasına kadar götürecek diye korkuyorum" diye konuştu.


Bilal Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün Okçular Vakfımız, Okmeydanı'nda tıka basa dolu, gece gündüz, hafta içi hafta sonu demeden 7'den 70'e sporcuların gidip geldiği, okçuluğu öğrendiği bir merkez hâline geldi. Bugüne kadar çeşitli kurumlarla yaptığımız çalışmalar neticesinde, birçok antrenörlük eğitimini de gerçekleştirmeyi başardık. Bunun ötesinde ekipmanın pahalı olmasını aşmak için birçok paydaşla bu ekipmanları yerli, milli ve ekonomik şartlarda ürettirebilir miyiz diye çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Hem olimpik başlangıç yayını hem klasik geleneksel yayımızı imal ettirmeye gayret ediyoruz.

Eğitim, gelişim, terbiye elbette sadece dersten, okuldan ibaret değil. Ancak girdiğimiz sarmal bizi hemen hemen beden eğitimi dersinin kaldırılmasına kadar götürecek diye korkuyorum. Gençlerimizin daha çok sporla zaman geçirmesi çok önemli. Bir hocamın ifadesi var: 'Aslında önemli olan spor, müzik, dil bilgisi ve bunun kullanımı.' Ama bakıyorsunuz müzik, resim, spor, beden eğitimi dersleri her zaman bütün müfredat sistemi içerisinde geri planda kalıyor, geri planda bırakılıyor. Halbuki bugün bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek, hareket olmadan nörolojik gelişim kısıtlı kalıyor. Beynin hareketi, aktivasyonu kısıtlı kalıyor"

Program, Okçular Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki projenin imzalarının atması ve katılımcılara sertifika verilmesinin ardından sona erdi.

Haber-Kamera: Özgür Deniz KAYA / İSTANBUL (DHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sebiha 2 hafta önce

Ağzınıza,yüreğinize sağlık Sayın Erdoğan.Soylemleriniz çok yerinde ve isabetli olmuş.Neden,Anadolu İmam-hatip Liselerinde Beden Eğitimi ve Spor dersi 1 (bir) saat yapılıyor,Haftada bir defa,sadece 40 dakikada ne verebiliriz öğrencilere.Neden İlkokul 1,2,3 ve 4.siniflarin Beden Eğitimi ve Spor derslerine Sınıf Öğretmenleri giriyor.Atamalarda,Beden Eğitimine verilen kontenjan her sene geçtikçe düşürülüyor.Her yıl,bu sefer 2000-3000 atama yaparlar da biz de ataniriz diye umitleniyoruz.Ama bir bakıyoruz: Ayrılan kontenjan 700-800'ü geçmiyor.5 yıl oldu okuldan mezun olalı,halen atama bekliyorum ve benim gibi binlercesi var.Yillardir ilk defa;Okullarda Beden Eğitimi ve Sporun oneminden bahseden önemli bir şahsiyet çıktı ve bu sizsiniz.Tesekkur ederiz.Allah razı olsun...

Avatar
Sebiha 2 hafta önce

Şuan ülkemizde 20 bini geçkin Beden Eğitimi mezunu atama bekliyor.10 bin küsur Besyo mezunu açıkta bekliyor deniliyor ama külliyen yalan.2012 yılında 4+4+4 sistemine geçilince,sinif öğretmenleri norm fazlası oldu.Yan alanı Beden Eğitimi olan Sinifcilar,Beden eğitimi Öğretmeni yapılınca,bizler yani hakiki Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği mezunları açıkta kaldık ve halen atama bekliyoruz.Bir de bu yetmiyormuş gibi Antrenörlük,Spor Yöneticiliği,Rekreasyon vs.gibi toplamda 12 (on iki) farklı bölüme,formasyon hakkı tanınarak,bu arkadaşlara da Beden Eğitimi Öğretmeni olma yolu açıldı.Tabi biz;bu işin hakiki eğitimini,ilmini alan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri boşta kaldık.Bu adalet midir Allah aşkına.Sizin bu duyarlı konuşmalarınızi okuyunca,duygularımı paylaşmak istedim.

Avatar
Sebiha 2 hafta önce

Finlandiyadaki eğitim sistemi ülkemizde,bugünlerde çok konusuluyor.Lutfen bir bakın oradaki ilk,orta,lise ve dengi okullarda kaç saat Beden Eğitimi ve Spor dersi yapiliyor ve bu derse ne kadar ehemmiyet veriliyor.Saglikli yaşam için,sağlıklı bir beden ve zihin için,ruhu,beyni,dimaği sağlam nesiller yetiştirmek için,Beden Eğitimi ve Spor derslerinin,öğrencilerin toplumsal hayata olumlu yansımaları olacağı bilindiği için ve diğer derslere de pozitif bir etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlandıgi icin Beden Eğitimi ve Spor başta Finlandiya olmak üzere,çoğu gelişmiş ülke milli eğitim sistemi içerisinde vazgeçilmez bir unsurdur.Duyarli söylemlerinizden ötürü tekrar teşekkür ederim.

Avatar
Bedencimmm 2 hafta önce

Vermiş olduğunuz destek çöm güzel ve yetinde olmuş. Sayın Erdoğan bide babasına bu durumu söylese atamalarda ve ülke yararına çıkan ithal olmayan milli bilinçli nice sporcumuzu dünyaya tanıtacağız. Hakkını vermeyen bi sınıf öğretmeni ne kadar yararlı olur. Umarım bu yazıları bi yetkili okurda bu durumu vicdanen kalben inanıp yalnış olan duruma DUR der...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim