Öğretmen Diyarı

BEN DİĞER ÖĞRETMENLERİNİZE BENZEMEM!!!

 

   Geçen gün öğretmenler odasında iki arkadaşın konuşmasına kulak misafiri oldum: “ Hocam bugün 8. Sınıflar azıttı ben de açtım ağzımı yumdum gözümü…” şeklinde devam eden bir konuşmaydı.  Ama bu yazıyı yazmama sebep olan cümle şuydu BEN DİĞER ÖĞRETMENLERİNİZE BENZEMEM!!!  Hatta isim isim de saymış,  O an dinleyen arkadaşın yüzüne baktım, zoraki bir gülümseme vardı suratında ama çok kötü bozuldu. Acaba ne düşündü
1.   Artık ben de sert davranacağım benztilen tarafta olmayacağım.
2.   Sınıfta disiplin sağlamanın başka yolları da var aslında.
3.   Ayıp ettin hocam…
Siz artırabilirsiniz ihtimalleri belki de bizzat düşünmek zorunda kalmış olabilirsiniz… Üzerine biraz düşününce çoğumuzun  bu tarz ifadeler kullandığını fark ettim. Eğer kendimi ispatlamak istiyorsam bunu başkaları üzerinden yapmamalıyım. Sürekli eleştirdiğim siyasetçiler gibi olmaz mıyım o zaman?
   Bir başka örnek; BENİM DERSİMDEN KİMSE 100 ALAMAZ…  Haydaa naaptın hocam? Burda da birkaç ihtimal çıkar:
1.   Ben işimi düzgün yapamıyorum, öğretmem gerekenleri tam olarak öğretemiyorum.
2.   Öğrencilerime öğretmediğim yerden soruyorum.
3.   Kağıtları okurken bir yolunu bulup puan kırıyorum…

Son örnek; OĞLUM OKULUN KAPISINDAN ÇIKIN NE YAPIYORSANIZ YAPIN… Gene olmadı hocam eğitim kalıcı davranış değişiklikleri bırakmak değilmiydi, okulla sınırlı kalırsa kalıcı olur mu? Yazının formatını bozmamak için bununda olası etkilerini söyleyeyim:
1.   Öğretmenimiz  bize söylediklerinin hepsi hikayeymiş, kendi başına bir iş gelmemesi, okulda sorun çıkmaması içinmiş bütün nasihatler!!!
2.   Öğretmenim beni umursamıyor!
3.   Bir öğrencinin başına okuldan sonra bir iş gelse gerçekten umursamaz mıyım???

İnsanın FITRAT’ın da olan bir hastalıktır başkalarının hatalarını görüp kendi eksikliklerini görememek. [Kelime hatası var mı diye okurken fark ettim başkasının hatası kendi eksikliği yazmışım. Eldeki hata bendeki eksiklik; söylediğimi de ispatlamış oldum.\":)\" ] o yüzden güzel ahlaklı olmayı ahlaksızlardan öğrendim der bir tasavvuf büyüğü. Ben de diğer arkadaşlarda gördüklerimden 3 örnek yazdım. Kendimdekileri fark edebilmem için sizden de örnekler vermenizi istirham ediyorum…

Tokadi...

 

Paylaşan öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim