Öğretmen Diyarı

Belediye başkanı derse giriyor

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 58 yaşında öğrenciliğe döndü, Gediz Üniversitesi Kentsel Yenileme Yüksek Lisans Programı’nda eğitime başladı. İzmir Barosu’nun da eski başkanı olan Pekdaş, “Hukukçu kimliğime mimari bilgileri de ekleyip, İzmir kent kimliğinin yaşam bulduğu Konak’ı yeniden ortaya çıkarmak istiyorum” dedi

Gediz Üniversitesi’nin 8 bine yakın öğrencisinden biri de Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş… ‘Kentsel Yenileme Yüksek Lisans Programı’nda eğitime başlayan Pekdaş, 58 yaşında yeniden öğrenci sıralarına oturdu.

İzmir Barosu’nun da eski başkanı olan Pekdaş, yoğun ve yorucu mesaisine rağmen derslere geliyor, kentsel dönüşüm öğrenimi görüyor. Eğitimin yaşam boyu sürmesi gerektiğine dikkat çekiyor, “Sürekli öğrenmemiz şart, çünkü hayat değişiyor, dünya değişiyor, bildiklerimiz eskiyor. ‘Okuldan mezun ol, defteri ve kitabı kapat’ diyebilmek artık mümkün değil. Asıl üniversiteyi bitirdikten sonra daha çok okuyup öğrenmeliyiz. Bu da yeniden üniversiteye dönüp lisansüstü programlara kaydolmakla oluyor” diyor.

Sema Pekdaş, bir belediye başkanı olarak üzerinde büyük bir sorumluluk bulunduğunu, bu nedenle kentsel yenileme alanında yüksek lisans öğrenimi görmeyi özellikle tercih ettiğini de dile getiriyor, şöyle konuşuyor:

 DAHA YARARLI OLMAK İÇİN

“Kenti yeniden yorumlamak için arkadaşlarımla beraber çalışıyoruz, yeni hedefler üzerinde duruyoruz. Konak, İzmir’in merkezinde, kent kimliğinin hayat bulduğu bir yer. İzmir açısından yeniden ortaya çıkarılması, kentsel yenilemenin İzmir ruhu ve kimliği korunarak yapılması, sahip olduğumuz değerlerin yarınlara aktarılması gerekiyor. Aldığım eğitim bu açıdan çok önemli. Umarım hukukçu kimliğime burada öğrendiklerimi de ekleyip Konak’a faydalı işler yapabilirim.”

İŞTE BUNLAR ÖĞRETİLİYOR

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da öğrencisi olduğu Gediz Üniversitesi Kentsel Yenileme Yüksek Lisans Programı ile şehirleri çirkin görünümden kurtaracak, vatandaşı da sağlıklı yaşam alanlarına ve sağlam yapılara kavuşturacak kentsel yenilemede eksikliği hissedilen uzmanlar yetiştiriliyor. Şehir ve bölge planlama, mimarlık, hukuk, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, inşaat mühendisliği, çevre mühendisliği, peyzaj mimarlığı, çevre tasarımı, harita ve kadastro mühendisliği alanlarında lisans diploması sahibi olanlar başvurabiliyor. Öğrenciler, kentsel planlama ve tasarım, kentsel yenileme imar hukuku, kentsel altyapı sistemleri, yerel yönetimler, coğrafi bilgi sistemleri, afet riskli alanlarda sağlıklı yapı tasarımı, çevre hukuku, tapu ve kadastro hukuku, inşaat hukuku, yoksulluk, göç ve sosyal politika, kentsel yurttaşlık, Avrupa Birliği ve kentleşme politikaları üzerine dersler alıyor.

SINIFTA BAŞKANLA SELFİE

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, yorucu mesaisinin ardından Gediz Üniversitesi’nde öğrenci sıralarına oturuyor. Ders arkadaşları onunla selfie yapıp öğrencilik hatıralarını işte böyle ölümsüzleştiriyor.

Sözcü

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol