BEDK; Okul müdürleri, puanlarını öğrenebilir

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, bir itiraz üzerine verdiği kararda, okul yöneticilerinin her bir paydaşın kendisine verdiği notu öğrenebileceğine karar verdi.

 

1 Eylül tarihinde yapmış olduğumuz haberde, MEB'in isteyenlere, her bir eğitim paydaşı tarafından verilen Değerlendirme Forumu notunun ayrıntılarını vermesi gerektiğini belirtmiştik. Zira, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çok açıktı ve Değerlendirme Formunu istisna tutan bir hüküm bulunmamaktaydı.

 

Bilgi Edinme talebine olumsuz cevap verilen bir yönetici, Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna (BEDK) başvurmuştur. BEDK, başvuruda olumlu karar vermiş ve MEB'in isteyenlere değerlendirme formunu vermesi gerektiğine karar vermiştir.

Bu arada şunu belirtmek istiyoruz. Atık MEB, süreci uzatmak amacıyla başvuruları red etmemektedir. "Başvurunuzun İl Milli Eğitim Müdürlüğünce değerlendirilmesi uygun görülmüştür."şeklinde cevap vermektedirler. Buna göre direkt olarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 

"Okul müdürlerinin dava süreci için hazırlaması gereken belgeler" haberimizde "Ek-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formunun temin edilmesinde bilgi edinme süreci için hangi işlemler yapılmasını açıklamıştık.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Bilgi Edinme Başvuru Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız.

 

Bakanlıkça Verilen Talimatla Milli Eğitim Müdürlükleri Başvuruları Red Etmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin 02/09/2014 tarih ve 3677374 sayılı yazılarında belirtildiği üzere (bakanlıkça verilen talimatla)İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bilgi Edinme Hakkı Kanunun "Özel hayatın gizliliği" 21. maddesindeki; "Kişinin izin verdiği haller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması halinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır." hükmünü gerekçe göstererek başvuruları reddetmektedirler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim