Öğretmen Diyarı

Beden Eğitimi Öğretmeninin Büyük Başarısı Göz Doldurdu

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde atletizm hayatına başlayan Mustafa Göksel, çobanlıktan Dünya Şampiyonasına uzanan yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Galler’de yapılan 31. Dağ Koşusu Dünya Şampiyonası’nda genç erkeklerde Ferhat Bozkurt zirveye çıkarken, aynı kategoride Türkiye takım birinciliğini elde etti. Aynı koşuda Dünya üçüncüsü olan Mustafa Göksel'in ilginç bir hikayesi var.

Galler’de yapılan 31. Dünya Dağ Koşusu şampiyonasında Türkiye genç erkeklerde iki altın madalya elde etti. Gençler kategorisindeki müsabakayı ABD’li Levi Thomet’in önünde kazanan Ferhat Bozkurt  zirveye çıkarken, Türkiye’yi takım halinde de ilk sıraya taşıyanlar arasındaydı. Yarışta üçüncülüğü, kısa bir sürede büyük başarılara imza atan aynı zamanda Avrupa üçüncüsü de olan Mustafa Göksel elde etti.

AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ OLMUŞTU

30 Mayıs 2015 tarihinde Kütahya’nın Gediz ilçesinde gerçekleştirilen Dağ Krosu yarışmalarında genç erkekler kategorisinde Karaman’ı başarılı bir şekilde temsil eden Mustafa Göksel, zorlu geçen yarışlarda rakiplerine fark atarak Türkiye 3.’sü olmayı başarmıştı.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ GÖKSEL'İ KEŞFETTİ

Sporculuk hayatı boyunca birçok başarıya imza atmış olan eski atletizm sporcusu Abdulselam Karharman, Karaman’ın Sarıveliler ilçesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atanmasının ardından atletizm sporuna olan sevgisini tüm öğrencilerine aşıladı. Başarılı ve yetenekli öğrencisi Mustafa Gökseli keşfeden Karharman, boş zamanlarında ailesinin geçimine katkı sağlamak amacıyla çobanlık yapan Mustafa Göksel ile 3 yıllık bir çalışmanın ardından Milli takıma davet edilme başarısı göstererek, Avrupa Şampiyonasına giden yolda tüm gençlere örnek olacak bir başarıya imza attı.

Çobanlıktan Avrupa Şampiyonasına giden yolda Beden Eğitimi Öğretmeni Abdulselam Karharman ve Mustafa Göksel’in örnek teşkil eden çok büyük bir başarıya imza attıklarını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, "Çalışma ve inancın azmiyle yakalanan bu başarı tüm Karamanlı gençlere örnek olacak niteliktedir" dedi.

Eski Türkiye şampiyonu bir atlet olan hocası Abdusselam Karharman, 2012 yılında Karaman’ın Sarıveliler ilçesi Yunus Emre Çok Programlı Lisesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atanmasından sonra Mustafa Göksel için bambaşka bir sayfa açılmış oldu.  Karharman, Mustafa Gökesel'e hikayesinin burada başladığını belirterek Hürriyet'e çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Abdusselam Karharman'ın ağzından Mustafa Göksel serüveni;

"2012 yılında Karaman’ın Sarıveliler ilçesi Yunus Emre Çok Programlı Lisesine  Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım ve Mustafayla hikayemiz orda başladı. Atandıktan sonra ilk işim okulda yetenek testi yaparak atletizme elverişli  öğrencileri belirlemek oldu.  Bunlardan biri Mustafaydı.

'MUSTAFA ÇOBANLIK YAPIYORDU'

Sarıveliler ; Karaman merkeze 160 km uzaklıkda , 1700 metre rakımlı , 5000 nufuslu Toroslar'ın zirvelerinde olan çok küçük bir ilçe. Mustafa ise ben keşfedene kadar ailesinin geçimine yardım eden, okul dışında ÇOBANLIK yapan ve dağda tarlalarda çalışan bir çocuktu. Muhtemelen spora başlamasa o ilçedeki çoğu çocuk gibi liseyi bir şekilde bitirip hayatına çoban olarak devam edecekti. Çünkü aile durumu çok kötüydü evin en büyüğü olmasından dolayı da sürekli çalışması gerekiyordu.

'ASIL SIÇRAMAYI 3. YILDA...'

İlk yılımızda Karaman ilinde dereceler elde ettik, ikinci yılımızda ise yavas yavaş Türkiye Şampiyonalarında boy gösterip yarışlara katılmaya başladık. Asıl sıçramayı 3.yılımızda yaptık ve koştuğumuz Türkiye şampiyonalarında madalyalar kazanmaya başladık. 20 Mayıs ta Kütahya-Gediz de yapılan Dağ Krosu Milli takım elemesine katıldık ve Mustafa bu yarışta milli takıma girdi. Haziran ayında yapılan milli takım kampına hem ben hem de  Mustafa davet edildik. Kamptan sonra 4 Temmuz’da Portekiz’de yapılan Avrupa Dağ Kros şampiyonasında  Mustafa Avrupa 3.sü oldu ve büyük bir başarıya imza attı.  Türk Milli takımı yarışlarda iki madalya kazandı, bunlardan biri Mustafa’nın bronz madalyasıydı. Aynı zaman takım olarak da Türkiye Avrupa şampiyonu oldu. Mustafa olmasa takım halinde ilk 3’e giremiyorduk.

'BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAM DIŞINDA DESTEK GÖRMEDİK'

Bu yarıştan sonra bir çok yerde haberler çıkmasına rağmen maalesef desdek göremedik ve sponsor isteğimiz bir çok başvurumuza rağmen geri çevrildi. Kendi şehrimiz Karaman’da kuru tebrikten başka hiç bir şey alamadık ve çok zorluklarla kazandığımız başarıyı taçlandıracak yetkili bulamadık. Maalesef bu branşta destek yok denecek kadar az. Sarıveliler Belediye başkanımız Sayın Hayri Samur bey  ve kaymakamımız Sayın Ali ÖNER bey   dışında hiçbir destek almadık.

'SON OLARAK DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU'

1 Agustos  2015 tarihinde Akseki-Antalya‘da yapılan Dünya Şampiyonası elemesınde Mustafa Göksel tekrar milli takıma girdi ve kampa davet edildi. 19 Eylül’de İngiltere’de yapılan Dünya Dağ Koşusu Şampiyonasında Mustafa Dünya 3.sü oldu. Yarışma öncesi son taktikleri telefonda verdim ve geri kalanı Mustafa nın yarış içinde yaptıklarına kaldı. Türk Milli takımı bu yarışlarda da iki madalya kazandı  bunlardan biri yine Mustafa’nın bronz madalyasıydı. Aynı zaman Mustafa’nın yaptığı önemli katkıyla takım olarak da Türkiye Dünya şampiyonu oldu. Mustafa olmasa takım halinde bu yarıştada ilk 3’e giremiyorduk.

Mustafa bu yıl Karamanoğlu Mehmet Bey (KARAMAN) Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunu kazandı. Fakat ben  antrnörü olarak 160 km uzakta ilçede öğretmenim ve daha büyük başarılar için Mustafa’nın yanımda olması gerekirken ayrı düştük. Aynı üniversiteye Öğretim Görevliliği kontenjanında beklemekteyim, kadro açılırsa 2020 olimpiyatları hedefiyle çalışmalarımıza devam edebileceğiz. Artık kuru tebrik  ve sadece manevi değil , maddi ve kadro desdeği istiyoruz. Çünkü bu kadar yoklukta ve zorlukta imkansızı başardık.

(Hürriyet)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim