Öğretmen Diyarı

Bazı üniversitelerin reklam aldatmacası!

SÖZCÜ EĞİTİM

Üniversite adayları için en zor günler… Tercih yapmak için vakıf ile devlet üniversiteleri arasında karar vermekte zorlanan öğrenciler yüksek bursa kanıyor. Yüksek burs aldatmacası çocukların yıllarına neden oluyor.

Öğrenciler puanları ve sıralamaları ile girebilecekleri devlet üniversitesi ve vakıf üniversiteleri arasında gidip geliyor. Onlar için karar vermek zor. Çünkü bazı vakıf üniversitelerinin tanıtım kampanyalarında kullandıkları ifadeler öğrenci ve velileri cezbediyor. İstanbul’da oturan bir ailenin başka bir ildeki devlet üniversitesini yazması durumunda rahatlıkla yerleşebilecek çocukları, yapılan tanıtım atraksiyonları ile vakıf üniversitelerini tercih edebiliyor. Ancak geçmiş yallarda bu şekilde tercih yapan öğrencilerin yerleştiğini ancak kayıt yaptırmadığını görüyoruz.

YERLEŞTİRME VAR KAYIT YOK

Bunun nedenini ise tanıtımlarda kullanılan ifadelerle kayıt için gidildiğinde söylenenlerin bir birini tutmamasından kaynaklandığı ifade ediliyor. İşte burada öğrencilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl yüksek burs vaadinde bulunan bazı üniversiteleri baz olarak alırsak, Üniversitenin 2014 kontenjanı ile yerleşen öğrenci arasında az fark varken, kaydolan öğrenci sayısı düşüyor. Öğrenci, bursların cazibesiyle tercih yapıyor ve ÖSYM tarafından üniversitesinin bölümlerine yerleştiriliyor. Ancak iş kayıt zamanına gelince birçok şey değişiyor. Bu öğrencilerden yarısının kayıt yaptırmadığı görülen üniversiteler var. Yani kayıt yaptırmayan öğrenci sayısında üniversiteler ek kontenjan açılmış oluyor. Burada üniversiteye bir şey olmuyor. O ek kontenjanla başka öğrenci alabiliyor.

OLAN ÖĞRENCİYE OLUYOR

Bu atlatmaca öğrencilerin zaman kaybını neden oluyor. Tercih yapıp yerleştikten sonra kaydını çeşitli nedenlerle yaptırmadığında ek kontenjanlardan yararlanamıyor. Dahası bir yıl bekleyeceği gibi, yerleşip kayıt yaptırmadığı için gelecek yıl alacağı Lisans Yerleştirme (LYS) sınavından belirli oranda puanı düşüyor. Bu düşüş yüzde 30’lar oranında. Yanı bu da bir öğrencinin sıralamada en az 100 bin geri düşmesi demektir.

Diğer taraftan bir üniversitenin ise sürekli kullandığı ‘En çok tercih edilen üniversite” sloganının da nereden kaynaklandığı su yüzüne çıktı. Bazı üniversitelerin öğrencilere burs vermek için tercih yapacakları bütün bölümleri kendilerinden yapmalarını istediği gündeme geldi. Eğitim servisimizi arayan bir öğrenci, Türkiye’nin en yüksek öğrenci sayısına sahip vakıf üniversitesinin kendilerine bu şekilde tercih yapılması telkininde bulunduğunu söyledi. Bu da gösteriyor ki eğitim kurumlarının reklamlarını daha dikkatli hazırlamaları, hatta sağlık sektörü gibi bazı kriterler konulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol