Öğretmen Diyarı

Başvuranların % 60'ı yurda yerleştirilecek
Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara

Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bu yıl Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarına yapılan başvuruların yüzde 60'ının karşılanabildiğini söyledi. Kılıç, KYK Genel Müdürlüğü'nde üniversite öğrencilerinin kaldığı devlet yurtları ile kredi ve burs işlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu sene KYK'ya 383 bin 538 başvuru geldiğini söyleyen Kılıç, bu başvuruların 364 bininin geçerli sayıldığını açıkladı. Kılıç, "Başvuranların 227 bini barınma imkanından faydalanacak. Bu sene ilk kez üniversiteye başlayacak öğrencilerin yurt taleplerini karşılama oranımız yüzde 60 civarında" dedi. Kılıç, üniversiteler açılıncaya kadar yurtlar için üç yedek sıra açıklayacaklarını hatırlattı.

KYK'nın kapasitesinin Ocak 2014'te 285 bin civarında olduğunu, bugün bu rakamın 525 bine ulaştığını belirten Kılıç, "Yurt kapasitesi bu yıl sonu itibarıyla 545 bin olacak. 2017 sonunda 668 bin, 2018 sonunda 697 bin, 2019 sonunda da 755 bin civarında bir kapasiteye ulaşılacak" dedi. Yurtlarda kalan öğrencilere yapılan beslenme yardımlarının artık "fişli" sistem yerine elektronik sistem üzerinden yapılacağını söyleyen Kılıç, güvenlik kapsamında kapılara x-ray cihazları konulacağını bildirdi.

'FETÖ yurdu KYK'ya'

İstanbul Maltepe'deki 4 bin 100 kapasiteli Mimar Sinan Yurdu'na, iki yıl önce FETÖ tarafından kullanılmak üzere hazırlandığı sırada devlet tarafından el konulduğunu hatırlatan Kılıç, "İnşaatı bitti. Bu seneki eğitim öğretim yılında KYK'nın bir yurdu olarak öğrencilerimize hizmet verecek" diye konuştu. Kılıç, hem kendileri hem de FETÖ açısından bazı yurtların sembolik anlamı olduğunu belirterek, "Sembolik olan yerlere özellikle KYK'nın tabelasını asma konusunda çok büyük kararlılığımız var. İnşallah Ankara'da da önümüzdeki günler içerisinde onlar açısından çok sembolik değeri olan bir yurda KYK tabelası asılacak" dedi.

Kılıç, kapatılan FETÖ yurtlarının KYK'ya devrine ilişkin, "Şu anda alıp da sisteme dahil edebildiğimiz 131 bina mevcut, 821 bina içerisinden. 20 bin civarında bir kapasite bize geçmiş durumda. Diğer binalar da farklı devlet kurumlarımıza tahsis edilecek" diye konuştu.

'Bir çekincem yok'

"Çok sayıda öğrenci yurt bulmak için başka kapılara gidecek. FETÖ'nün en yoğun örgütlendiği yerlerin başında öğrenci yurtları geliyordu. Öğrencilerin benzer yapıların içerisine girmeleri konusunda çekince var mı" sorusu üzerine Kılıç, şunları söyledi: "Açıkçası bu noktada bir çekincem yok. 15 Temmuz'dan sonra bu yapının gerçek, kanlı yüzünün ortaya çıkmasıyla birlikte halkımız tarafından artık bunlara prim verileceğini ya da bunların faaliyet alanlarını sürdürebileceklerine ben inanmıyorum. Bu örgütün en çok suiistimal ettiği öğrenciler maddi anlamda çok fazla imkanı olmayan kardeşlerimizdi. Biz bu tarama sistemi ile onlara öncelik veriyoruz. Tabii ki sivil toplumla birlikte çalıştığımız konular var. Herhangi bir şekilde devlete ve ülkemizin değerlerine aykırı olmayan çalışmalar içinde olan vakıflar da mevzuubahis. Bunlar da belli hizmetleri veriyorlar. Dolayısıyla ben bu tip bir sıkıntının yaşanacağını zannetmiyorum."

209 öğrenci yurduna Diyanet personeli

KYK yurtlarında öğrencilere ciddi sosyal ve kültürel faaliyetler için de olanak sağlandığını kaydeden Kılıç, "Bizim Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız protokol doğrultusunda geçen sene 42 ilimizde 83 yurtta öğrencilere manevi rehberler noktasında çalışmalarımız başladı. Bu sene 81 ilimizde 206 yurtta ve KKTC'de üç yurtta Diyanet personeli görev yapacak. Genç kardeşlerimizin danışmak istedikleri konular olabiliyor. Burada çok ciddi bir iletişim alanı var. Bu kardeşlerimize yardımcı olabilecek ehil Diyanet personeli faydalı olacak" dedi.

'Kaset iddiası doğru değil'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın Alman haber kuruluşu Deutsche Welle'ye (DW) verdiği söyleşinin video kayıtlarına bakanlık tarafından el konulduğu iddiaları yalanlandı. Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bant kaydı olarak gerçekleştirilen röportaj sırasında sunucu tarafından "Maksadını aşan ifadeler ve ithamlar" kullanılması üzerine ilgili televizyon yetkililerine söz konusu röportajın yayınlanmaması talebimiz iletilmiştir. Talebimiz üzerine röportajın yayınlanmamasıyla ilgili tasarrufumuz, söz konusu medya kuruluşunun yayın merkezi olan ülkede hassasiyetle uygulanmakta olan "Authorization/Yetkilendirme" kuralının yerine getirilmesidir" denildi. (Ankara DHA)
Milliyet
 
Anahtar Kelimeler:
KYKYurt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim