Öğretmen Diyarı

Başbakan\'ın 24 Kasım Müjdesinin Ayrıntıları!

Başbakanlığa çok yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere Başbakan kurmaylarına öğretmenlerle ilgili çalışma yapmalarını istediğini, 24 Kasımda başbakanın açıklayacağı müjde ile ilgili başbakanlıkta çok ciddi bir çalışma yapıldığını ve Ömer DİNÇER ve Ekibinin Bakan olması ile birlikte adeta küstürülen öğretmenlerin Başbakanın açıklayacağı bu müjde ile adeta gönüllerinin alınması da hedeflendiğini geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklamıştık. 

Haberimiz gündeme bomba gibi düştü . Haberimizin ardından bir maaş ikramiye, öğretmenler günüde ikramiye, 721 tl ek ödeme gibi aslı astarı olmayan bir takım haberler sitemizde yer almadığı halde habermizi alan birçk internet sitesi tarafından gerçek olmayan bir biçimde kamuoyu ile paylaşıldı.

 

İşte Başbakanlıkta hazırlanan gizli çalışmada Öğretmenlere verilmesi düşünülen Müjde'nin ayrıntıları;

 

Milli Eğitim Bakanlığında bir ekibin hazırladığı öne sürülen çalışmanın MEB, Maliye ve Başbakanlık bürokratlarıyla ortak bir biçimde üzerinde çalışıldığı ve birkaç ihitimal üzierinde durulduğu bilgisini öğrendik. 

 

Buna göre Başbakan ERDOĞAN'ın açıklayacağı müjde için ciddi ve kapsamlı bir çalışma yapılıyor.  Başbakanlık kaynaklarından takip etitğimiz kadarıyla Öğretmenlere ilkin Maaşlarına  Ek Gösterge üzerinden bir çalışma hazırlandı. Ancak Maliye bürokratları bu düzenlemeye onay vermediler.

 

İkinci natif olarak, hizmetliden bile daha az ek ödeme alan öğretmenlere ek ödeme ek gösterge rakamı üzerinden bir müjde verilebilir mi diye bir çalışma daha yapıldı. 

 

Bu çalışmaya göre Öğretmenlerin ek ödeme gösterge rakamı 65’ten 105’e çıkacak. Yani 40 puan artacak. Bu düzenleme ile birlikte Öğretmen maaşlarında  474,18( ek gösterge katsayısı 65  iken aldığı ücret) 40 puan artış ile birlikte (105 ek gösterge katsayısına çıkcak) böylece öğretmenlerin eködemesi 765,99 tl ye çıkacak. böylece tüm öğretmenlerin maaşlarında 291,81 tl lik bir artış öngörülüyordu.

 

Ancak Bu çalışma da bütçeye getirdiği yük nedeniyle Maliye Bakanlığından veto yedi.

 

Öğretmenlere ilk anda duyurduğumuz 24 Kasım Müjdesi ile ilgili olarak gelinen son noktada Başbakanlık kaynkalarımızdan edindiğimiz bilgiye göre son olarak üzerinde durulan ve kuvvetle muhtemel gerçekleşeceğini düşündüğümüz, Öğretmenlerin Ek Derslerine Zam Yapılmasının üzerinde görüş birliği oluştuğu bilgisini öğrendik. 

 

Başbakanlıktaki çalışmanın Başbakan tarafından onaylanmasının ardından bir torba yasaya eklenerek  Meclis’in gündemine getirilip getirmeyeceği ise Pazartesi günkü Bakanlar kurulunda bir kez daha masaya yatırılacak. Başbakan bu kanun kapsamında müjdeyi de 24 kasımda açıklamayı planlıyor. 

 

Bu arada Ömer DiNÇER döneminde başlatılan ve Başbakan Erdoğan'ın sürekli dile getirdiği Öğretmenlere kariyer sistemi çalışmasının bir devamı olarak yapılan çalışmada Eski Bakan DİNÇER'in,  Uzman Öğretmenlik Sınavına bağlı kariyer sistemini getirmesi ve Sınavı kazanamayanların memurluğa yani geri hizmete çekilmesi şeklinde ilk kez sitemiz Ajanskamunun gündeme getirdiği  Öğretmenlere ŞOK Düzenleme! başlıklı haberimizde gündeme bomba gibi düşen skandal uygulamadan tamamen vazgeçildi.

 

Öğretmenlere Kariyer çalışmasının ayrıntılarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili olarak ise 24 Kasımda gözler Başbakan Erdoğan'ın üzerinde olacak. 24 Kasım öğremtenler için gerçek bir müjde olacak mı hep birlikte göreceğiz.

 

Ajanskamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
irfa 2 yıl önce

ayrıntı nerede :)

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim