Öğretmen Diyarı

Başbakan Yardımcısı Arınç: Yeni nesil ekran kuşağı olarak yetişiyor

Türkiye 1. Çocuk ve Medya Kongresi 116 çocuk ve 395 delegenin katılımıyla başladı. Kongrede çocuk ve medya ilişkisinde medyanın olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenmesi ve çözüm yollarının aranması hedefleniyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptığı konuşmada, “Yeni nesil ekran kuşağı olarak yetişiyor. Bu dönemde çocukların da arkadaşı medya e ekranlara bakarak sanal dünyada kendilerini iyi hissediyor. Yeni nesil ve medya insanı şaşırtıyor” dedi.

2 gün sürecek “1. Çocuk   ve Medya  Kongresi”, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ev sahipliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından  düzenleniyor. Çocuk ve medya ilişkisinde medyanın olumlu ve olumsuz etkilerinin incelendiği  ve çözüm yollarının arandığı kongrede Türkiye’nin ilk Çocuk ve Medya Stratejisi Belgesi de açıklandı.

Kongre’de konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de ilk kez düzenlenen kongrenin çocukların medya ilişkisine katkı sağlayacağını söyleyerek   açılış konuşmasında şunları söyledi:
“Yeni nesil ekran kuşağı olarak yetişiyor. Bu dönemde çocukların da arkadaşı medya e ekranlara bakarak sanal dünyada kendilerini iyi hissediyor. Yeni nesil ve medya insanı  şaşırtıyor. Türkiye’de medya kullanım araştırmasına göre yeni kuşağın yüzde  67’si interneti kullanıyor. Çocukların  yüzde 46’sı cep telefonu taşıyor, yüzde 43’ü televizyon izliyor. Çocuklarımız 1 günde 2 saat 39 dakika cep telefonu kullanıyor. Bilgisayar kullanım yaşı ise 8. Televizyon açık olduğu sürece çocuklar etki altında. Ekran çağında ekranların karartılmasın izin veremeyiz. Ancak  çözüm yolu olarak dünyada  sorunluluğun içselleştirilmiş, herkesin katılımı ile sağlanabilir.  Cinsel, pognoğrafik, şiddet gibi içerikler çocukların gelişimini etkiliyor  ve bunların etkilerinden çocuklarımızı koruyamıyoruz. Medyanın geliştirici yönüne odaklanmalıyız. Çocukları çözümün öznesi olarak öncelikli hale getirmeliyiz.
Her çocuk sorunu ile için olduğu kadar dünyanın da problemi. Doğru medya kullanımı çocuklar için etkili eğitim ve eğlence aracı olabilir. Çocuklara özgüven olumlu modeller ve duyarlık kazandırarak  hareket etmeliyiz. Şiddet ayrımcılık cinsel içerikler ve araçlar çocukların dünyasına taşınmamalı.  Onları bilinçlendirmeliyiz.  Özgüveni tam anlayışlı, ileriye dönük çocuklar yetiştirmeliyiz. Kongre, “Medya okur yazarlığı”nı öngörüyor.”

Kongrenin Çocuk Sözcüsü Aleyna Saral ise konuşmasında, kongrenin kendileri için önemli olduğunu belirterek  "Biz medyayı özgür kullanmak istiyoruz ama kontrollü olmasını bekliyoruz"dedi.

Kongre Başkanı  Prof. Dr. Haluk Yavuzer de etkinliğin, Türkiye için önemli olduğunu anlattı. Çocukların gelişmesinde medyanın rolüne de değinen Yavuzer kongrenin bilinçlendirme hareketi olduğunu söyledi. Medya okur yazarlığının  yaygınlaşması gerektiği üzerinde durdu.

Öğrencilerin yüzde 97.9’unun televizyonu var

Kongre’de   RTÜK tarafından 6-18 aş aralığında 1-12 sınıf öğrencileri ile yapılan Türkiye’de  Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması sonuçları da açıklandı. Araştırmadan bazı sonuçlar ise şöyle:
-Öğrencilerin yüzde 97.9’u televizyon, yüzde 73. 7’si bilgisayar,, yüzde 63’ünde internet , yüzde 46’sı telefona sahip.
- Öğrencilerin  yüzde 28. 8’i ders dışı kaynaklar arasında gazete okuyor.
- Çocukların yüzde 45’i cep telefonu önemli buluyor.
- İnernet kullanım oranı  76.2.
- Öğrencilerin yüzde 41. 8’i  Türkçe’nin kullanımı konusunda televizyondan olumlu etkilendiğini belirtirken  yüzde 15.4 olumsuz ve yüzde 42.8 ise  etkilenmiyorum yanıtını verdi.

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim