Öğretmen Diyarı

Başbakan Erdoğan\'dan Öğretmenler Günü\'nde çarpıcı mesajlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Öğretmenevi'nde konuştu. Şubat ayında 10 bin, Ağustos ayında da 40 bin öğretmen alınacağını kaydeden Erdoğan, dershanelerle ilgili olarak da çarpıcı mesajlar verdi. 

İşte Erdoğan'ın konuşması:

Değerli öğretmenlerimiz, sevgili Trabzonlular, her yıl Ankara'da öğretmenlerimizi kabul ediyor, hem günlerini tebrik ediyor hem de kendileriyle istişarede bulunuyoruz. Bu yıl Trabzon'da olduğumuz için geleneksel buluşmayı bir gün erteledik. Hem Trabzon'daki öğretmenlerimizle buluşmak hem de bu önemli günü kutlamak için programımızda bir değişiklik yaptık. 

"NE ÇEKTİKLERİNİ BİLİRİM"
Bir Rizeli olarak Karadeniz bölgesinde öğretmenliğin ne kadar meşakatli olduğunu biliyorum. Öğretmenlik sabır isteyen bir meslek. Aşk ve sevda isteyen bir meslek. Sarp dağların arasında köyde, belde ve ilçelerde hizmet vermenin öğretmenlerimiz açısından ne denli meşakatli olduğunun farkındayım. Onların çektiği çileleri bilirim. Karadeniz bölgesi eğitime en fazla önem veren bölgelerin başında geliyor. Çocuklarımız her türlü zorluğa katlanarak Türkiye'nin illerinde üniversite okudular. Karadeniz'de görev yapan öğretmenlerin çok büyük katkısı oluyor.

"İDEALİ YAKALAYAMADIK AMA..."
Karadenizli öğretmenler rol modeldir. Türkiye'nin 81 vilayetinde görev yapan öğretmenlere karşı ayrımsız bakıyoruz. Türkiye'nin zor bölgelerinde görev yapanları ayrıca tebrik ediyoruz. Öğretmenlik sadece maaş karşılığında yapılacak bir vazife değildir. Öğretmenlik, sınırları son derece geniş bir yetkiye, ağır bir sorumluluğa sahiptir. Anne babalar nasıl karşılık beklemiyorsa öğretmenler de hep böyle bir şuurla vazife yapmışlardır. Öğretmenlerimize haklarını teslim etmek her siyasetçi için en öncelikli vazifedir. Öğretmen istemeden onun ihtiyaçlarını hissetmek her yönetici için bir ideal olmak zorundadır. Hiç kuşkusuz henüz ideali yakalamış değiliz ama çok önemli bir mesafe kat etmiş durumundayız. 

ŞUBAT VE AĞUSTOS'TAKİ ATAMALAR
Eğitim, partimizin de, hükümetin de politikaları arasında ilk sırada yer almıştır. 2002'de 7.5 milyar bütçeden ayrılan pay iken bunu 47.5 milyara yükselttik. Yani eğitime ayrılan bütçeyi 11 yılda yüzde 537 artırdık. Osmanlı döneminden kalanlarla birlikle 347 bin derslik vardı. Son 11 yılda biz buna 205 bin derslik ekledik. Eğitimin altyapısını bu kadar güçlendirirken 11 yılda cumhuriyet tarihimizin rekorunu kaydettik, 400 bin öğretmen aldık. Yılda 40 bin öğretmeni eğitim camiamıza ilave ettik. Şubat ayında 10 bin, Ağustos ayında 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz. Bazıları diyor ki 'Hepsini birden alın' 126 bin öğretmen açığımız var. Bunların hepsini aldığımız anda öğretmene verdiğimiz zammı veremeyiz. O da haksızlık değil mi? Bütçemiz izin verdikçe atamalarımızı yapacağız. 

FATİH PROJESİ
Türkiye büyüdükçe kaçınılmaz olarak eğitim sisteminin de kendisini yenilemesi gerekiyor. Geçmişten gelen sorunlar var. Yeni şartlara uyum sağlamakla mükellefiz. Şu anda ülkemizin genelinde derslikleri artırırken bir tarafta üniversitelerimizin sayısını da 175'e çıkardık. Bunu niye istedik? Çünkü Anadolu'nun imkanı olmayan yavruları okuyamadı. Eğitimi onların ayağına getirelim dedik. Bununla da kalmadık. Aynı zamanda farklı illerden o illere gelen üniversitelilerin o illerdekilerle kaynaşmasına vesile olduk. En gelişmiş ülkelerde dahi eğitime ve sosyal güvenliğe dair ciddi sorunlar var. Reform yapacak cesareti bulamıyorlar. Biz sağlık ve sosyal güvenlikte dünyanın takdirini toplayan reformlar yaptık. Benzeri reformları eğitimde de yaptık. Önümüzde Fatih projesi var. Öğretmenlerimizin de işlerini daha kolaylaştıracağız. Tabletlere okula gitmelerini sağlayacağız ve akıllı tahta ile buluşmalarını sağlayacağız. 

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
Eğitimde fırsat eşitliği en çok üzerinde durduğumuz alanlar arasında yer alıyor. Erkek kadar kız çocukları da, zengin kadar fakir de, batıdaki kadar doğudaki de okusun istiyoruz. Onun için 16 büyükşehirimiz varken sayı 30 büyükşehire ulaşıyor. Buradan esinlenerek civarlarındaki 51 il de etkileşim haline geçecek. 

"DERSHANE, ÖĞRETMENLERE SAYGISIZLIK"
Bu alanda daha fazlasının yapılmasının gereklerini de biliyoruz. 2023 hedeflerine mevcut sistemin aksaklıklarını muhafaza ederek ulaşamayız. Çocukların yarış atına dönüştürüldüğü bir sistem sağlıklı bir sistem değildir. Çocuklarımız oyun oynayamıyor, spor yapamıyor. Hafta içi okul, hafta sonu dershane. Bana Anadolu'da anneler, 'Dershaneler varsa okullar niye var' diyor. 'Ben ahırımda davarımı sattım, dershane ücretimi ödedim' diyor. Bir taraftan 'Benim aldığım ücret ortada' diyor. Ayda ortalama 250 TL. 'Ne ile geçineceğim' diyor. Biz zannediyoruz ki herkes rahat rahat bu parayı veriyor. 22 bin TL'ye kadar yıllık ücret çıkıyor. Fen liselerindeki çocuklar da dershaneye gidiyor. Benim oradaki hocalarıma saygısızlık değil mi? 800 bini aşkın öğretmenimiz yok farz ediliyor. 13 yılın özetini orada dokuz ayda mı veriyor. Birbirimizi kandırmayalım. Eğitim öğretimde bir katkınız olsun istiyorsanız, ey dershane sahipleri size teşvik verelim. Gidin okullarınızı kurun. Sizlere vergide belli oranda muafiyet verelim. Oralarda çocuklarımızı, yavrularımızı alın. Samimiyseniz, gelin bunu yapalım. Daha ne yapacağız. 40 yaşın üstündeki öğretmenler ne yapacak, deniyor. Biz onu da alacağız. Mesele bu ülkede bir fitne, nifak oluşmasın. Şu yavrularımızı rahat rahat büyütelim. Ben çamurun içinde büyüdüm, toprakla oynadım. Bizim çocuklarımız da çocukluğunu yaşasın. Çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor. 

"TEST TEKNİĞİ ÖĞRENİYORLAR"
Özellikle kalkınma planlarında değerlendirilen konuları gündeme taşıyoruz. Eğitim reformlarında da en öncelikle dikkate alacağımız kesim öğretmenlerimiz. Öğretmenin dışlandığı sistemler sağlıklı sistemler olamaz. Hepimizin hayatında odak noktası olan öğretmenleri merkeze taşıyacağız. 9 ayda test çözme tekniği öğreten öğretmenlerimiz kadar, 13 yıl emek veren öğretmenlerimize de hakkını teslim edeceğiz. 10 yıl önce kar tanesi olarak başlayan reformlar kar topu olarak büyüyor. Dünün sorunları çözüm yoluna giriyor. 

habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim