Öğretmen Diyarı

Başarısızlığının nedeni gözleri olmasın!

Türkiye’de her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Bu durum çocuklarınızın öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmasa bile derslerdeki başarısının düşmesine sebep olabiliyor.

Türkiye’deki her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Op. Dr. Elvan Yalçın ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısı bulundu. Op. Dr. Yalçın, “Çünkü uzak veya yakın görme sorunları okul başarısını etkiliyor” dedi.

Başarısızlığın nedeni…
Ailelerin bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabileceğini ifade eden Op. Dr. Elvan Yalçın “Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremiyor numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabiliyor, çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalıyor” uyarısını yaptı.

Op. Dr. Yalçın, basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı problemi ve tetikleyebileceği durumların erken tespit edilebileceğini söyledi. Op. Dr. Elvan Yalçın “0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir” diye konuştu.

Gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Op. Dr. Yalçın, çocukların gözlerindeki bozukluğun belirtilerini şöyle sıraladı:

•          Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.

•          Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.

•          Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.

•          Televizyonu yakından izlemek.

•          Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.

•          Başı bir yana eğerek bakmak.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol