Öğretmen Diyarı

Başarısız aday öğretmenler meslekten çıkarılacak

Haber’de Duygu Leloğlu’nun sunduğu Gece Ajansı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı konuk etti.

 

Dershanelerin dönüştürülmesini içeren yasa tasarısının yerel seçimden sonra Meclis te işleme konulacağını söyleyen Bakan Avcı, öğretmen adaylarına da müjde verdi Ağustos ta 40 bin öğretmenin daha ataması gerçekleşecek.

DERSHANE TASARISI SEÇİMDEN SONRA

 

Meclis faaliyetleri dondurulmuş olacak. Meclis takviminde bizim tasarımıza vakit kalmadı. İnşallah 30 Mart tan sonra Meclis tekrar normal gündemiyle çalışmaya başladığı zaman, biz de tasarımızı önce Milli Eğitim Kültür gençlik ve spor komisyonunda Sonra da genel kurulda görüşülecek. Eğer meclis onaylarsa da yasalaşıp yürürlüğe girecek.

 

AĞUSTOS TA 40 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

 

İnşallah 40 bin öğretmen adayımızı daha Ağustos ta atayacağız. Mart ayında atama yapmayacağız. Ağustos atamasıyla birlikte bu yıl 50 bin öğretmen atamış olacağız. Bizim bu 10 yılda atadığımız öğretmen sayısı 450 bini geçiyor. Bu müthiş bir rakam. Bizim şu anda 812 bin civarında öğretmenimiz var. Düşünün bunların yarısı son 10 yılda bizim atadığımız öğretmenler.

 

MİLLİ EĞİTİM İLE İLGİLİ HABELERDE ÇARPITMA VAR

 

Milli Eğitim ile ilgili her konuda her gün bir şey çıkıyor, ve en olumsuz tarafıyla çıkıyor. Bugünkü örneği vereyim. Ben tesadüfen bugün bir tanesine şahit oldum. Öğretmen adayları ile ilgili. Sözünü ettiğiniz medya kanalarından bir tanesinde diyor ki; öğretmen adaylarına kötü haber. Biz Ağustos ayında 40 bin, Ocak ayında da 10 bin aday öğretmen aldık. İnşallah önümüzdeki Ağustos ta 40 bin öğretmen adayı daha alacağız. Yeni tasarımızda diyoruz ki, öğretmen adayları bir yılın sonunda performans bakımından bir sınav ya da mülakatla değerlendirilir, eğer o bir yıllık performansları başarılı bulunmazsa adaylıkları bir yıl daha uzatılır. Yine de başarılı olamazlarsa o zaman öğretmenlik haklarını kaybederler.

 

Fakat bu tasarı yasalaştıktan sonra alacağımız öğretmenler için geçerli. Yani önümüzdeki Ağustos ayında İnşallah alacağımız 40 bin öğretmen için yürürlükte olacak bir kural. Geçen Ağustos ta aldığımız da, bu ocakta aldığımız 10 bin öğretmenimizi de ilgilendiren bir düzenleme değil. Onlar bundan önceki mevzuat neyse öyle başladı, öyle de gidecekler. Kaldı ki yeni getirilen bir şey de değil. 657 sayılı devlet memurları kanununun yanlış hatırlamıyorsam 54. Maddesinde bu bugün de var. Aday memur nasıl memuriyete başlar. Diyor ki adaylık bir yılın sonunda kalkmazsa, iki yıla uzatılır, İki yıldan fazla olamaz. İki yılın sonunda gerekli koşulları sağlayamayan aday memurların kurumlarıyla ilişikleri kesilir. 657 sayılı bugün yürürlükte olan Devlet Memurları Kanunu nun 54. maddesinde bu zaten var. Ama bugün izlediğim haber programında öyle sunuluyor ki, geçen Ağustos ta aldığımız öğretmenler de bu yıl ocak ayında aldığımız öğretmenler de bir yıl aday öğretmenlik yapacaklar, sonra çok zor bir sınava girecekler, O sınavda başarısız olurlarsa başka bir yere gönderilecekler, orada da bir yıl çalıştıktan sonra başarılı olamazlarsa Devlet memurluğundan uzaklaştırılacaklar. Bu geçmişe yönelik bir şey değil. Kaldı ki 657 ye göre bu yine yapılabilir. Ama böyle bir uygulama yok. Hemen her konuda milli eğitim ile ilgili son zamanlarda bu yayın organlarında maalesef çarpıtma var evet.

 

Başarısız müdürler değişecek

 

Haziran ayından sonra 16 bin 721 müdürün görevi sona erecek. Ama müdürlerin tamamı ayrılacak diye bir kural yok. Başarısız olan okul müdürünü değiştireceğiz. Yani 5 bine yakını devam eder. Medya 100 bin diyerek çok abartıyor. Bu tür haberlerden etkilenen öğretmen ve idareciler oluyor. Kimsenin eğitimi tedirgin etmeye, rahatsız etmeye hakkı yok.

 

Müdür atamalarını valilere bıraktığımızı söylüyorlar. Böyle bir şey yok. Şu anki müdür seçme yöntemi kullanacak sınav olacak, mülakat olacak yapmayı düşündüğümüz şey mülakata en kıdemli olan öğretme ne de bu komisyonda yer alması.

 

En doğrusu okulun öğretmenleri velilerin seçmesi ama kutuplaşmalar oluyor bunu rektör seçimlerinde görüyoruz. Demokratik yaşamı benimsediğimizde yavaş yavaş olacak. Her şey bir an da olmuyor.
 
ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim