Öğretmen Diyarı

BAŞARI SIRALAMASINDA FEN LİSELERİ YİNE BİRİNCİ

2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları üzerinden Anadolu, Fen, Meslek, İmam Hatip, Temel Lise gibi 21 lise türü ile liselerin başarısı incelendi.

Buna göre devlet Fen Liseleri 28.4 ortalamayla en başarılı lise türü oldu. 2 milyon öğrencinin girdiği 2015 YGS' de 40 sorudan 30'unu yanlış çözen Açık Öğretim, Spor, Özel Akşam ve Temel Liseler en başarısız okul türleri oldu. LYS' de matematikte 50 sorudan 47'sini, fizikte 30 sorudan 23'nü ve Türk Dili ve Edebiyat dersinde ise 56 sorudan 33'nü yanlış çözen Temel Liseler ilk sınavda başarısız oldu.

LİSELERDE BAŞARI SIRALAMASI

2015 YGS sonucuna göre Fen Liseleri kategorisinde İstanbul Atatürk Fen Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Ankara Fen Lisesi ilk üç sırada yer aldı. LYS’de ise ilk üçte yine aynı okullar yer aldı.

Ancak sıralama İzmir Fen Lisesi, Ankara Fen Lisesi ve İstanbul Atatürk Fen Lisesi olarak değişti. Anadolu Liseleri kategorisinde YGS’de sıralama İstanbul Lisesi, Beşiktaş Kabataş Lisesi ve Ankara Atatürk Anadolu Lisesi olarak gerçekleşti. LYS başarısında ise ilk üçte Beşiktaş Kabataş Lisesi, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Lisesi yer aldı.
Yaşar Özay

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol