Öğretmen Diyarı

Başarı Belgesi Alan Müdür İçin Yeniden Değerlendirme

Milli Eğitimden başarı belgesi almıştı 


Eğitim Sen üyesi olan Ceylan, “Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları’ kapsamında okulunu iki kez ilçe birincisi, bir kez il birincisi ve bir kez Türkiye üçüncüsü yapmış, çalışmaları nedeniyle, kaymakamlıktan başarı ve il milli eğitim müdürlüğünden teşekkür belgesi ile ödüllendirilmişti. Ayrıca, Ankara ’ya davet edilerek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine başarı belgesi verilmişti.


Yine 75'i bulamadı


Ceylan’ın aldığı ilk yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, 15 Aralık 2014’te dört öğretmen, okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ile bir öğrenci tarafından yapılan ikinci değerlendirmede; 40 puan üzerinden 36,75 puan verildi. İptal edilen ilk değerlendirmede, 35 puan verilmişti. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ise 60 puan üzerinden, ilk değerlendirmede olduğu gibi, yine 33 puan verdi. Toplamda, ilk değerlendirmede Ceylan’a 68 puan çıkarken, ikincisinde ise 69,75 puan çıktı. Bu nedenle Ceylan, yine gerekli 75 puanın altında kaldı.


Milli Eğitim Bakanlığınca bilgi belge sunulamadı


Müdürlük görevi ikinci değerlendirmesinde de düşük puan alarak bunu yargıya taşıyan Ceylan hakkında, Aydın 2. İdare Mahkemesi, 31 Mart 2015’te oy çokluğuyla aldığı kararında ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri tarafından yapılan değerlendirmelerin gerekçelerinin ortaya konulamadığı vurgulandı. Mahkeme kararında, idarecilerle öğretmenler ve okul aile birliği yöneticilerinin değerlendirmeleri arasında önemli farklılıklar bulunduğu ifade edilerek, “Bu farklılığı haklı kılan nedenlere ilişkin de davalı idarelerce bilgi belge sunulamadığı, dava konusu değerlendirme sonucu işlemi ile buna dayanılarak görev süresinin uzatılması işleminin hukuka aykırı olduğu” vurgulandı ve yeni bir değerlendirme işleminin yapılması gerektiği ifade edildi.

 

personelmebhaber.net 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim