Öğretmen Diyarı

Baraj suyu taştı, piknikçiler son anda kurtarıldı

Siirt'te korku dolu dakikalar... Botan Çayı üzerinde yapılan Alkumru Baraj gölünde biriken suların taşması sonucu, yasak bölgede piknik yapan 4 kişi taşkın sulara kapıldı.  Vatandaşlar son anda kurtarıldı.
 
SULAR KAPAKLARINDAN TAŞMIŞ
 
Tillo İlçesi'nin 5 kilometre doğusunda yeralan ve Limak Grubu'nun yaptığı Alkumru Baraj gölünde biriken sular bugün akşam saat 18.00 sıralarında taştı. Yasak olmasına rağmen bölgede piknik yapan 4 kişi sulara kapıldı. Korkutan ihbar üzerine bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Ekipler, sulara kapılan 4 kişiyi boğulmak üzereyken kurtardı. Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala olayı doğrulayarak, "Yaklaşık saat 18.00'da baraj gölünde biriken sular kapaklardan taşmış. Yasak olan bölgede piknikçiler varmış.
 
SİRENLER ÇALDI AMA...
 
Siren ve alarmlar çalmış. Ancak piknikçiler taşkın sulardan kendini kurtaramamış. Sulara kapılan 4 kişi ekipler tarafından kurtarıldı. Buna rağmen güzergahta arama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
 
VALİ VEKİLİ PALA: PANİĞE GEREK YOK

Siirt Vali Vekili Mustafa Pala, Al Kumru Barajı'ndan taşan suya kapılan insanlarla ilgili yaşanan bilgi kirliliği olduğunu belirterek, "Kimsenin paniğe kapılmasına gerek yok. Daha önce taşkın sulara kapılan 4 vatandaşımız ekiplerimiz tarafından kurtarılmıştı. Ancak bu saat itibariyle kurtarılan ve şu an hastanede yatan 6 kişi dışında herhangi bir kayıp, yaralı veya ölü mevcut değil. Buna rağmen arama kurtarma ekiplerimiz olay yerinde, aramalarına devam ediyor" dedi.
Vali Vekili Pala'nın bu açıklamasına rağmen halk arasında, çok sayıda kayıp ve ölü olduğu dedikoduları üzerine yüzlerce kişi Siirt Devlet Hastanesi bahçesinde toplandı. Burada toplanan vatandaşlar, önlem alınmadığı gerekçesiyle valiliği ve diğer yetkilileri istifaya çağırdı. Sloganlar eşliğinde tepkilerini dile getiren vatandaşların hastane bahçesindeki bekleyişi devam ediyor.
Öte yandan Botan Çayı'nın döküldüğü Dicle Nehri kıyısı üzerinde bulunan Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde de belediye hoparlöründen yapılan anonsta, vatandaşların nehir kıyısından uzaklaşması istendi. Siirt'te baraj kapaklarının açıldığı ve taşkın suların Cizre'ye gelme ihtimaline karşı vatandaşların dikkatli olmaları istenen anonslar sık sık yapıldı.

 
 
30 kayıp ihbarı var
Siirt'te Botan Çayı üzerinde yapılan Alkumru Baraj gölünde kapak arızası nedeniyle meydana gelen taşkında, bölgede piknik yapanlardan dördü son anda kurtarıldı. Al Jazeera'nin valilik kaynaklarından edindiği bilgiye göre yaklaşık 30 kişi ve 5 araç hakkında kayıp ihbarı var.

Siirt’in Tillo İlçesi'nin 5 kilometre doğusundaki Limak Grubu'nun yaptığı Alkumru Baraj gölünde biriken sular akşam 18.00 sıralarında kapaklarda meydana gelen arıza sebebiyle taştı. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekipleri, 4 kişiyi boğulmak üzereyken son anda kurtardı. 7 yaralı bölgedeki hastanelere kaldırıldı.

Siirt Valiliği  kaynaklarından edindiği bilgiye göre yaklaşık 30 kişi ve 5 araç hakkında kayıp ihbarı var.
Sulara kapılan başka kişiler olabileceği ihtimaline karşı Botan Çayı'nın bu kesiminde arama yapılıyor.
Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala "Yaklaşık saat 18.00'da baraj gölünde biriken sular kapaklardan taşmış. Yasak olan bölgede piknikçiler varmış. Siren ve alarmlar çalmış. Ancak piknikçiler taşkın sulardan kendini kurtaramamış. Sulara kapılan 4 kişi ekipler tarafından kurtarıldı. Buna rağmen güzergahta arama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
 
4 VATANDAŞ KAYIP
Vali Vekili Mustafa Pala, baraj suyunun taşması sonucu 6 kişinin yaralı olarak hastanede tedavilerinin sürdüğünü belirterek, 4 vatandaşın da kayıp olduğunu açıkladı.

BAKIRHAN: KRİZ MASASI OLUŞTURDUK
Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan da su taşkını yüzünden 6 vatandaşın yaralandığını ancak 4 kişinin de kayıp olduğunu doğrulayarak, "30 kilometrelik bir alan. Uzun bir alan Botan çayı. Pazar günü piknik yapıyor vatandaşlar. 4 vatandaşımızın kayıp olduğu kesin. Bir kriz masası oluşturduk. Gelen bilgileri burada değerlendiriyoruz. Barajdaki uyarı mekanizmanın yetersiz olduğunu yada dar bir bölgeye hitap ettiğini söyleyebilirim. İnsanların olduğu bir yerde baraj kapakları neden açılır? Bunu bilemiyorum. Çok ciddi bir ihmal olduğunu düşünüyorum. Baraj kapakları ile ilgili konuda bir şey söyleyemem. Benim bildiğim vatandaşı uyaran bir sistemin olmadığıdır. Vatandaşlar arasında çok farklı bilgiler var. Net olarak bir bilgi veremiyorum ama 4 kayıp var. Orada piknik yapan insanlar uyarı sesi duymadıkların söylediler. Olayın meydana geldiği yer belediye mücavir alanları içerisinde değil. Bizimle alakalı bir durum değil ama bizimle alakalı olan durum şu; bakan, başbakan, milletvekili olanlara sormak lazım; piknik yapılacak bir yer yok. Bunun sorumluları da bellidir" diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te Botan Çayı'ndaki  su yükselmesiyle ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Erdoğan'ın, Yenimahalle Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Gazzeli  yaralıları ziyareti sırasında bölgedeki yetkililerle görüştüğü öğrenildi.
Botan Çayı'ndaki yükselme nedeniyle suya kapılan vatandaşlardan  bazıları kurtarılırken, mahsur kalanların kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol