Öğretmen Diyarı

Bandırma'da MEB Müdürüne '30 Yıl' İddiası


Görevi kötüye kullandığı iddiasıyla Balıkesir Eğitim Sen Sekreteri Özgür Sarıbülbül, "İddianamede, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerinin, görevi kötü kullanma suçundan TCK'nın 257/1 ve TCK'nın 53. maddeleri gereğince her okul müdürü için 1 ile 3 yıl arasında cezalandırılması talep ediliyor. Bu kapsamda hazırlanan iddianamede şüpheliler, 10 ile 30 yıl arasında yargılanmaya maruz kalacak." dedi
Puanlama Objektif Davranmıyorlar

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, okul müdürlüklerinin verilen puanlamada objektif davranmadığı gerekçesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürü ve iki şube müdürü hakkında iddianame hazırlandı. Balıkesir Eğitim Sen üyesi 10 okul müdürünün suç duyurusunun ardından Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor. Eğitim-Sen üyeleri Fuat Özcan, Salim Kızılaslan, Kazım Pınar, Hacı Akyaz, Mehmet Cancan, Çağlar Torunlar, İdris Erdoğdu, Rifat Erçin, Vasfi Akçetin ve Bülent Delice suç duyurusu yapmıştı. Sendikaya üye 10 okul müdürünün, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Pircioğlu ile Şube müdürleri Mutlu Aslan ve İhsan Parlak hakkında, objektif puanlama yapmadıkları gerekçesiyle ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Balıkesir Eğitim Sen Sekreteri Özgür Sarıbülbül, " Ancak bütün bunlara rağmen Türkiye genelinde ve Balıkesir'de iddianame hazırlanmıyordu ve, 'Kovuşturmaya yer yok' kararı veriliyordu. Türkiye'de bir ilke imza atarak Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçundan iddianame hazırladı." dedi.

Puanlamalar Tekrardan Değerlendirilmeli

Bu gelişmeyi, Türkiye'de bir ilk olması açısından önemsediklerini ve bundan sonra okul müdürleri puanlamalarını yapanlarken, yargı kararlarına rağmen gerektiği gibi davranmayan kamu görevlilerinin bir kez daha düşünmesi açısından önem arz eden bir karardır diyen Sarıbülbül, " Bizim sendikamızın dışında başka sendika üyelerinin de şikayetçi olduklarını biliyoruz. Savcılık, iddianamesinde her bir okul müdürü için ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etmiştir. Bu yönüyle de karar önem arz etmektedir.Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 58 okul müdürü için valilik onayı alarak, yargı kararını 30 gün içinde uygulamayacağını sendikamıza üye okul müdürleri ve diğer okul müdürlerine tebliğ etti. Bununla ilgili de Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız, çünkü 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesi gayet açık. Yargı kararlarının uygulanması, hiçbir surette 30 günü geçemez ancak alınan  yargı kararı etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. İnsanların, kamu görevlilerinin hukuka olan güveni zedelenmektedir. Mahkemelere olan inanç sarsılmaktadır. Bu noktada sendikamız, üzerine düşen sorumluluğu yapacak ve gerekli olan bütün işlemleri tereddütsüz yerine getirecektir."açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim