Öğretmen Diyarı

Balıkesir sallandı..

Bu sabah saat 08.04’de merkezüssü Balıkesir'in Bandırma İlçesi olan 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre deprem 08.04’te meydana geldi. Merkez üssü Bandırma olan deprem yörede korku yarattı. İlk tespitlere göre deprem hasara yol açmadı.

AFAD depremin büyüklüğünü 4.5 olarak açıklarken, Kandilli Rasathanesi ise büyüklüğünü 4.6 olarak belirtti.    

Yerin 12,1 kilometre altında meydana gelen deprem Bandırma, Gönen, Erdek ve Manyas’ta hissedildi.

Bu depremden önce saat 07.42’de de yine merkez üssü Kuş Gölü olan 2,4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Alınan ilk bilgilere göre, deprem can ve mal kaybına yol açmadı.

PROF.DR.ERCAN: DAHA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLEMİYORUM

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, merkez üssü Manyas Kuş Gölü olan 4,6 büyüklüğündeki depremin, Kuzey Anadolu kırığının iki kolunun kavşak noktasında meydana geldiğini söyledi.
      
Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, sabah 08.04'te deprem meydana geldiğini anımsattı.

Yıkıcı olmayan depremin iki kırığın kavşağında oluştuğunu ifade eden Ercan, şöyle konuştu:
"Kuzey Anadolu kırığının iki kolu var. Biri, Gemlik üzerinden gelen Bandırma'dan Bababurnu'na doğru giden bir kırık. Diğeri, Pamukova, Bursa, Mustafakemalpaşa ve Manyas'tan gelip Akçay'a doğru giden güney kol var. Merkez üssü Manyas Kuş Gölü olan 4,6 büyüklüğündeki deprem, Kuzey Anadolu kırığının iki kolunun kavşak noktasında meydana geldi. Yani Bandırma ile Manyas kolunun tam çatalında oluştu. Bu depremin bir öncüsü oldu. Bu kırık, diri bir kırık. Diri olması nedeniyle bölgede jeotermal kaynaklar var. En son 2006 yılında 5,2 büyüklüğünde deprem olmuştu. 8 yıldır deprem görülmüyordu."
      
Bölgedeki yıkıcı depremin en son 1953'te Gönen'de 7,4 büyüklüğünde meydana geldiğini vurgulayan Ercan, "Bir süre önce Saros Körfezi'nde deprem oldu. Kuzey Anadolu kırığının en batı ucu boşalttı gerginliğini. Balıkesir, hem Kuzey Anadolu kırıklarından hem de Ege göçüntü kırıklarından etkileniyor. Bunun arkasından büyük deprem olur mu? Bunu söylemek güç. Kendi izlenimlerim doğrultusunda arkasından daha büyük bir deprem beklemiyorum" dedi.
      
BALIKESİR'E UYARILAR        

Ercan, depremin, bölgede gerginlik olduğunu gösterdiğine dikkati çekerek, "Sık sık orta büyüklükte deprem meydana geliyor. Bunlar, Balıkesir'de kentsel dönüşüme önemi artırıyor. Yapılaşmanın, dağlara doğru olması gerekiyor. Ovaya doğru yapılaşma olmasını doğru bulmuyorum, son derece tehlikeli. Valilik ve Belediye, ovaya doğru yapılaşmayı kesinlikle yasaklamalı. Ayrıca, Bandırma, Erdek ve Manyas'ta kentsel dönüşüme öncelikle yer verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"CAN VE MAL KAYBI YOK"

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Balıkesir'de meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depremde can ya da mal kaybı yaşanmadığını bildirdi.
      
AFAD'dan yapılan açıklamada, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde saat 08.04'te 4,5 büyüklüğünde ve 11.75 kilometre derinlikte deprem meydana geldiği anımsatıldı.
      
Depremin merkezine en yakın yerleşim yerinin 4.44 kilometre uzaklıktaki Bandırma'ya bağlı Gölkaya köyü olduğu belirtilen açıklamada, depremin ardından 2.9 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldiği ifade edildi. Açıklamada, Balıkesir merkez ve ilçeleriyle çevre il ve ilçelerde hissedilen depremde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadığı vurgulandı.
      
Depremlerin, anlık olarak "www.afad.gov.tr" ve "www.deprem.gov.tr" adreslerinden takip edilebileceği aktarılan açıklamada, deprem aktivitesinin 7 gün 24 saat izlendiği bildirildi.

hürriyet

Anahtar Kelimeler:
Balıkesirde Deprem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim